ریخته گری شیرآلات صنعتی استنلس استیل

شیرآلات صنعتی استیل عمدتا شامل گیت ولو، بال ولو، گلوب ولو، باترفلای ولو یا شیر پروانه ای، چک ولو، پلاگ ولو، شیر اطمینان، انگل ولو، نایف ولو و بسیاری دیگر می شوند. ریخته گری شیرآلات صنعتی معمولا از طرح های پیچیده برخوردار است و آلیاژهای خاصی برای تولید آنها مورد استفاده قرار می گیرد. ولوها به طور گسترده ای در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، نفت و گاز، کاغذ، معادن، نیروگاه ها، مواد غذایی، دارویی، آبرسانی، شهرداری، تجهیزات مکانیکی، صنایع الکترونیک، ساخت و ساز شهری و سایر زمینه ها استفاده می شوند. فشار کاری شیرآلات صنعتی می تواند از 0.0013 مگاپاسکال شروع شده و تا فشارهای فوق العاده بالا 1000 مگاپاسکال نیز ادامه یابد. دمای کاری نیز از 269- تا 1430 درجه سانتیگراد بالای صفر را شامل می شود.

انواع گریدهای فولاد زنگ نزن برای تولید شیرآلات صنعتی

فولاد ضد زنگ 304: متشکل از 18٪ کروم و 8٪ نیکل است، که معمولاً به عنوان فولاد زنگ نزن 8-18 شناخته می شود. این نوع فولاد ضد زنگ حاوی عنصر نیکل است که می تواند در شیرآلات باعث ایجاد مقاومت به خوردگی شود.

فولاد ضد زنگ 410: حاوی 13٪ کروم، کمتر از 0.15٪ کربن و مقدار کمی عناصر دیگر است. اما نیکل ندارد و مقاومت در برابر خوردگی آن نسبتاً ضعیف است.

فولاد ضد زنگ 430: حاوی 16٪ ~ 18٪ کروم و مقدار کربن کم است. حاوی عنصر نیکل نیست، بنابراین قیمت پایینی دارد.

فولاد ضد زنگ سخت کاری شده: علاوه بر کروم و نیکل، حاوی عناصر سخت کننده مانند مس، آلومینیوم و تیتانیوم است که می تواند مقاومت اجزای شیر را افزایش دهد.

فولاد داپلکس: عیار معمول آن 2205 است، یعنی حاوی 22٪ کروم و 5٪ نیکل است.

اجزای اصلی شیرآلات صنعتی

بدنه شیر: جزء اصلی شیر که مستقیماً به لوله متصل شده و جریان را کنترل می کند.

دیسک شیر: برخی از شیرآلات بخش دیسک مانندی برای کنترل جریان سیال دارند، مانند شیر پروانه ای و چک ولو. اصطلاحا به این قطعه ویفر (wafer) باترفلای ولو و ودج (wedge) چک ولو نیز گفته می شود.

کلاهک شیر: به بدنه شیر متصل می شود.

اهرم دستی شیر: مولفه مشترک شیرآلات که برای کنترل سیستم قطع یا وصل آب و کار با شیر به صورت دستی به کار میرود.

ریخته گری دقیق بخش های مختلف شیرآلات

بدنه شیر: ریخته گری دقیق بدنه شیر قسمت اصلی ساخت ولو است و تمام اجزای شیر (دیسک شیر، درپوش شیر و غیره) را در کنار هم نگه می دارد. این بخشی است که باعث می شود سیال جریان پیدا کند و تعیین کند که در چه مسیری وارد می شود. می توان آنها را تمیز، تعمیر یا جایگزین کرد و معمولاً هزینه زیادی ندارد.

دیسک شیر: یکی از رایج ترین قطعاتی که توسط ریخته گری دقیق تولید می شود دیسک شیرآلات، توپی شیر و پلاگ گلوب ولو است که هرکدام متعلق به یکی از انواع شیرآلات است. این قطعه کنترل باز و بسته شدن جریان و گردش سیال را بر عهده داشته و نقشی حیاتی در کل ساختار ولو ایفا می کند. این قطعه می تواند توسط دسته یا اهرم شیر به صورت دستی یا توسط سیستم به صورت اتوماتیک کنترل شود.

کلاهک شیر: کلاهک شیر یک جز از شیر است که با سایر قطعات به بدنه شیر متصل می شود و برای اتصال یا ساپورت عملگرهای مکانیکی (اکتواتورها) استفاده می شود. کلاهک شیر هم می تواند به صورت یک تکه همراه بدنه ساخته شود یا به صورت مجزا از آن.

صنعت گستر جزء برترین تولیدکنندگان و تامین کنندگان شیرآلات صنعتی استیل به روش ریخته گری دقیق در ایران است. این شرکت سالیان متمادی است که در ساخت انواع مختلف شیرآلات ضد زنگ تجربه داشته و آلیاژهای ریخته گری آن عمدتا شامل: 301، 304، 316، 304L، 316L است، یا طبق استانداردهای بین المللی: CF8، CF3، CF8M، CF3M. نمونه ای از شیرآلات تولید شده این شرکت در تصاویر زیر قابل مشاهده است:

ریخته گری شیرآلات صنعتی - شرکت صنعت گستر

تولید شیرآلات صنعتی به روش ریخته گری - شرکت صنعت گستر

برای مشاهده لیست کامل شیرآلات صنعتی تولید شده به روش ریخته گری دقیق و کاتالوگ این محصولات می توانید از صفحه شیرآلات صنعتی استیل در وبسایت صنعت گستر دیدن نمایید. از جهت کنترل کیفیت، هر قطعه ریخته گری دقیق تولید شده در شرکت صنعت گستر تحت تست فشار قرار می گیرد و اغلب از طریق آزمایش های غیر مخرب (NDT) مورد آزمایش قرار می گیرند. همچنین دقت ابعادی بالا و صافی سطح بی نظیر جزء مزایای تضمین شده این روش است. با انتخاب ریخته گری دقیق می توان عملیات های ثانویه چون ماشینکاری را کاهش داده و قیمت تمام شده را نیز پایین آورد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.67
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران