مهندسی مواد و متالورژی ؛ متالوژی

زیر دسته های متالورژي

متالورژي

متالورژی علم شناخت فلزات و هنر کار با آن هاست. در واقع متالورژی عضوی از خانواده‌ای بزرگ‌تر به نام مهندسی و علم مواد است که رفتار فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی عناصر فلزی، ترکیبات غیر فلزی و مخلوطی از آن ها که تحت عنوان «آلیاژ» شناحته می‌شوند را بررسی می کند.

متالورژی از ترکیب دو واژه یونانی metal به معنی «فلز» و ourgein به معنی «کارکردن» گرفته شده است. جالب است که متالورژی به عنوان یکی قدیمی ترین هنرها و جدیدترین علوم شناخته می‌شود. توجه به این نکته که هنوز بسیاری از افراد و حتی متخصصین به اشتباه این علم را با نام متالوژی می‌شناسند، تاییدی بر این موضوع است. احتمالا منشا این خطا قیاس نادرستی است که با کلمات مشابهی مثل بیولوژی، فیزیولوژی، رادیولوژی، ژئولوژی و … صورت می‌گیرد.

علم متالورژی با استخراج، فرآوری و تصفیه فلزات از منابع اولیه‌ای مثل سنگ‌های معدنی، کانی‌ها و باطله‌ها شروع می‌شود. تمامی این فعالیت‌ها در حوزه‌ی متالورژی استخراجی قرار می‌گیرد. این فلزات به صورت خالص یا با افزودن عناصر دیگر و آلیاژسازی برای ساخت و تولید قطعه خام آماده می‌شوند. آهنگری (فورجینگ)، ریخته‌گری، جوشکاری، متالورژی پودر و ساخت افزایشی از مهم‌ترین روش‌هایی هستند که برای ساخت قطعه مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس از تولید قطعه خام تولید شده تحت عملیاتی که به نام عملیات پس پردازش شناخته می‌شود، قرار می‌گیرد تا آماده استفاده شود. عملیات حرارتی و عملیات اصلاح سطحی از مهم ترین روش‌‌های پس‌ از تولید محسوب می‌شوند که برای دستیابی قطعه به خواص نهایی مناسب بر روی آن اعمال می‌شوند.

جدیدترین ها

1 2 3 45