نرم افزار مهندسی ؛ طراحی ، تحلیل ، محاسبات ، ساخت و تولید

نرم افزار

اهمیت نرم افزار در علم مهندسی به اندازه بالاست که امروزه در فرایند طراحی و ساخت تمامی قطعات (حتی ساده ترین قطعاتی مثل قاشق و چنگال!) از نرم افزارهای مهندسی استفاده می شود. به همین منظور امروزه صدها نرم افزار مهندسی طراحی شده اند که در صنایع مختلف و خطوط تولید گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در یک نگاه کلی می توان نرم افزارهای مهندسی را در سه دسته اصلی قرار داد. نرم افزارهای طراحی که در اصطلاح به CAD معروف هستند، وظیفه‌ی طراحی شکل اولیه را بر عهده دارند. این کار به صورت گرافیکی و توسط اپراتور انجام می‌شود. Autocad ،Catia ،Solidworks از جمله نرم افزارهایی هستند که برای طراحی صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پس از طراحی شکل اولیه، نوبت به شبیه‌سازی کارکرد قطعه در شرایط کاری واقعی می‌رسد. این کار توسط نرم افزارهای تحلیل و محاسبات انجام می‌شود. این نرم‌افزارها که به اختصار به CAE نیز معروف هستند، تمامی محاسبات و تحلیل های تجزیه المان محدود را از لحاظ تنش‌، کرنش، انتقال جریان سیال و … بر روی قطعه انجام می‌دهند تا عملکرد آن را تحت شرایط واقعی ارزیابی کنند. نرم افزارهای زیادی برای این منظور طراحی شده‌اند که Abaqus، Ansys، Comsol، Fluent، Adams، Sysweld تنها تعدادی از این طیف گسترده هستند.

در صورتی که طراحی و تحلیل قطعه به خوبی صورت بگیرد، نوبت به ساخت قطعه نهایی می‌رسد. این کار می‌تواند با ساخت کاهشی مدل اولیه تا تولید قطعه نهایی انجام شود یا با قرار دادن لایه به لایه و ساخت افزایشی مواد تا تولید مدل نهایی ادامه یابد. MasterCAM، PowerMill، EdgeCAM، SurfCAM از نرم افزارهای مهندسی مورد استفاده در ماشین‌کاری CNC و Slicer ،Cura ،3D Slash از جمله نرم افزارهای شناخته شده برای پرینت سه بعدی هستند.

جدیدترین ها

1 2