متالوگرافی فولاد و چدن

علم و هنر آماده‌سازی مواد فلزی به منظور بررسی ریزساختار میکروسکوپی آن‌ها متالوگرافی نام می‌گیرد. به منظور پیشرفت در فرایندهای مختلف صنعتی و پژوهشی، دانه‌های تشکیل دهنده بسیاری از مواد که دارای ابعادی میکروسکوپی هستند، باید با استفاده از میکروسکوپ‌ها مشاهده و بررسی شوند. اما علاوه بر بزرگنمایی سطح ریزساختار نیز باید آماده شود. از آنجایی که در بررسی‌های میکروسکوپی متالوگرافی فولاد و چدن فقط سطح اجسام مورد بررسی قرار می‌گیرد، باید سطحی بسیار دقیق جهت دستیابی به اجزاء مهم ریز ساختار فراهم شود.

لزوم دقت در نگهداری گرافیت موجود در چدن مشکلات قابل توجهی در پولیش کردن معمولی ایجاد می‌کند. معمولا آماده سازی نمونه های چدنی به منظور تشخیص ریزساختارها، سخت و دشوار است. علت آن، نیاز به حفظ و نگه داری فاز بسیار نرم گرافیت در دل ساختار است. به علاوه در بسیاری از موارد، مشاهده می شود که در سطح چدن ها حفره های انقباضی حضور دارند. این حفره ها به هیچ وجه نباید توسعه یابند و موجب شکل گیری چروک یا ترک شوند؛ بنابراین برای از بین بردن چنین عیوبی یک سری عملیات انجام می‌گیرد.

در هنگام متالوگرافی فولاد و چدن ، اگر گرافیت‌های نرم در زمان پولیش با سمباده‌ی خشن از بین بروند، برگرداندن آن ها امکان‌پذیر نخواهد بود. با توجه به این‌ که اکثر مطالعات کنترل کیفی چدن‌ها، بر پایه تصاویر آنالیزی و اندازه‌گیری فاز گرافیت است، نیاز کامل به آماده سازی صحیح احساس می‌گردد. در ضمن بسیاری از پژوهش‌گران و صنعت‌گران، در موضوع متالوگرافی فولادهای کم کربن و پوشش داده شده دچار مشکل می‌شوند. بنابراین بررسی انواع محلول‌های حکاکی و ترکیبات و کاربردهای مختلف این نوع از متالوگرافی ضروریست.

در جزوه حاضر، با زبانی ساده و شیوا به بررسی متالوگرافی فولاد و چدن تحت پوشش پرداخته شده است. مطالعه و بررسی کارکردهای جزوه حاضر به تمامی دانشجویان و صنعتگران پیشنهاد می‌گردد.

سایر مطالب پیشنهادی متالوگرافی

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.4
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جزوه متالوگرافی چدن و فولاد
5MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران