پلاستیک مسلح ( کامپوزیت )

پلاستیک مسلح

پلاستیک مسلح ( کامپوزیت ) : پلاستیک یک ماده مناسب برای ساخت قطعات آماده ای محسوب می شود که ممکن است در داخل و یا خارج ساختمان بکار روند . به همین دلیل استفاده از پلاستیک در قالب بندی , پوشش کف و دیوار , پنجره ها و … رایج گردیده است .  چنانچه پلاستیک به الیاف مسلح گردد پلاستیک مسلح و یا مواد کامپوزیت تشکیل می شود که در حال  حاضر یکی از مصالح ساختمانی جدید و بسیار پر جاذبه محسوب می شود.

پلاستیک به گروهی از موادآلی مصنوعی یا طبیعی اطلاق می شود که قابلیت شکل دادن در وضعیت نرم و سپس سخت شدن را داشته باشد. جزء اصلی پلاستیک های آلی “صمغ” یا “رزین” است که وقتی نرم می شود، قابلیت سیلان و تغییر شکل دارد.

پلاستیک ها یا رزین های پلیمری به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

۱- ترموپلاستیک: پلی اتیلن، پلی وینیل کلراید

ترموست: پلی استر اشباع نشده، اپوکسید، فن فرمالدئید.

پلاستیک مسلح (FRP)

مواد پلاستیک اگرچه خواص مناسبی همچون وزن مخصوص کم، شکل پذیری خوب سادگی در ساخت و قیمت ارزان دارند، اما به دلیل پایین بودن مقاومت و نیز مدول الاستیسیته اندک به عنوان اجزاء باربر در ساختمان به کار نمی روند.

برای طرف کردن عیب رفتار و خواص مکانیکی مواد پلاستیک، ایده مسلح کردن آن به الیاف با خواص مکانیکی بسیارخوب تکوین پیدا کرد.

رغبت به استفاده مواد کامپوزیت FRP در صنعت ساختمان و به عنوان یک ماده ساختمانی، تنها به دو دهه پیش بر می گردد. اگرچه در همین مدت اندک و به خصوص از دهه ۱۹۹۰ به بعد رشد خیره کننده ای در استفاده از مواد پلاستیک مسلح در صنعت ساختمان حاصل شده است، به طوری که در صدها ساختمان ویژه و مهم به عنوان اصلی ترین عنصر باربر به کار گرفته شده اند.

مزیت اصلی پلاستیک مسلح (FRP)

شاید عمده ترین دلیل توجه بسیار ویژه به مصالح FRP در صنعت ساختما، دوام بسیار خوب این مصالح در محیط های خورنده است. خوردگی اجزاء سازه ای و ساختمانی به خصوص در محیط های قلیایی و نمکی همواره یک عامدل تهدید کننده در سازه ها محسوب شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterate
2
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جزوه پلاستیک مسلح FRP
۲٫۱mb PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران