آلیاژ آلومینیوم 1050

مقدمه در میان آلیاژهای آلومینیوم، سری 1000 با نام آلومینیوم خالص تجاری شناخته شده است. این سری از آلیاژها خلوصی بالای 99 درصد دارند و به همین دلیل گزینه ای مناسب برای هدایت الکتریسیته محسوب می شوند. 1050یکی از این آلیاژها است که در این مقاله با آن آشنا می شویم....

در نام گذاری آلیاژهای سری 1xxx آلومینیوم، دو رقم آخر معرف درصد خلوص آلیاژ هستند. در واقع 1050، آلیاژی است که 99/5 درصد آلومینیوم دارد. این آلیاژ با نام های AA1050A ، S1B و A91050 نیز شناخته می شود.

آلیاژهای سری 1000، به دلیل نداشتن عناصر آلیاژی، استحکام چندان بالایی ندارند. به طبع 1050 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و استحکام تسلیم آن تنها در حدود 85MPa است. این آلیاژ جزو سری آلیاژهای عملیات حرارتی ناپذیر محسوب می شود و استحکام بخشی آن از طریق عملیات کرنش سختی انجام می شود.

با توجه به استحکام مکانیکی پایین، آلیاژ آلومینیوم 1050 شکل پذیری مناسبی دارد و به راحتی با فرایند کشش، نورد و اکستروژن شکل داده می شود. اما این آلیاژ قابلیت ماشین کاری مناسبی ندارد.

آلومینیوم به طور ذاتی فلزی مقاوم در برابر خوردگی است. این فلز به محض قرار گرفتن در معرض هوا، اکسید شده و لایه ای نازک، چسبنده و متراکم بر روی آن تشکیل می شود که از خوردگی آن جلوگیری می کند. این لایه به قدری مستحکم است که تنها در اسیدها و بازهای قوی مانند کلر و برخی هیدروکسیدها حل می شود. گفته شده که این لایه محافظ می تواند در محلول هایی با PH بین 4/5 تا 8/5 مقاومت داشته باشد. در صورتی که لایه محافظ آلیاژ در اثر سایش تخریب شود، مجددا لایه نازکی تشکیل شده و از آلیاژ در برابر خوردگی محافظت می کند.

به لحاظ قابلیت جوشکاری، 1050 جوش پذیری مناسبی دارد و با اکثر روش های جوشکاری قوسی و گازی می تواند جوش داده شود. برای جوشکاری آلومینیوم 1050 به خودش یا آلیاژی از زیرگروه مشابه، توصیه شده که از سیم جوش های پرکننده 1100 استفاده شود. است.

خواص فیزیکی آلیاژ آلومینیوم 1050

خواص فیزیکی آلومینیوم 1050

خواص مکانیکی آلومینیوم 1050

خواص مکانیکی آلیاژ 1050 آلومینیوم

جهت مطالعه بیشتر در خصوص نام گذاری آلیاژهای آلومینیوم به پست عملیات حرارتی آلومینیوم مراجعه کنید.

ترکیب شیمیایی آلیاژ 1050 آلومینیوم

ترکیب شیمیایی آلیاژ آلومینیوم 1050

کاربردهای آلیاژ 1050

آلومینیوم 1050 آلیاژی با سطح بسیار درخشان، خلوص بالا و استحکام پایین است. این آلیاژ هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی دارد. بنابراین می تواند گزینه مناسبی برای قطعاتی با این ویژگی ها باشد. از جمله

  • قطعات هادی الکتریکی مثل سیم های انتقال برق و روکش ها
  • صفحات منعکس کننده
  • ظرف های صنایع غذایی
  • چشمک زن های معماری
  • تجهیزات کارخانه های شیمیایی

جمع بندی

کد آلیاژ   عنصر آلیاژی  استحکام مکانیکی  مقاومت خوردگی  جوشکاری و لحیم کاری ماشین کاری   کارپذیری عملیات حرارتی  کاربرد
 1050  آلومینیوم با خلوص 99%  ضعیف  عالی  عالی  ضعیف  عالی  – قطعات هادی، فویل، تجهیزات واحدهای شیمیایی، ظروف و پروفیل

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.64
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران