جوشکاری آلیاژهای حافظه دار (welding of shape memory alloys)

جوشکاری آلیاژهای حافظه دار – welding of shape memory alloys
جوشکاری آلیاژهای حافظه دار

اتصال دهی آلیاژهای حافظه دار، اصولا متفاوت از جوشکاری آلیاژهای مهندسی متداول همانند فولاد و آلیاژهای تیتانیوم و آلومینیوم است. در اتصال دهی آلیاژهای حافظه دار سازگاری ترکیب شیمیایی ، ریزساختار و دماهای استحاله بسیار مهم است که این موارد علاوه بر سازگاری خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی در نواحی مختلف است.

با گذشت زمان، علم و فناوری، تأثیر زیادی از مواد پیشرفته و جدید پذیرفته و در آینده نیز، بیش از پیش، تأثیر خواهد پذیرفت. در این میان، آلیاژهای حافظه‌دار، جایگاه ویژه‌ای را به ‌خود اختصاص داده‌اند. این دسته از مواد، با قابلیت‌های بی‌نطیری که تاکنون از خود بروز داده‌اند، فصل جدیدی را در فناوری پیشرفته و روز دنیا گشوده‌اند.  آلیاژها، به‌مرور، کاربردهای فراوانی یافتند تا این‌که امروزه، ردپای این آلیاژها را در صنایع هوافضا تا صنایع پزشکی، خودروسازی و روباتیک، به‌وضوح می‌توان مشاهده‌ نمود. یکی از اولین کاربردهای آلیاژهای حافظه‌دار در مقیاس انبوه، استفاده در اتصالات لوله‌های هیدرولیک  اف ۱۴ بود. اما پزشکی اولین زمینه‌ای است که آلیاژهای حافظه‌دار در آن کاربردهای زیادی یافتند. علت این امر مناسب بودن دمای بدن برای عملکرد آلیاژهای حافظه‌دار در ناحیه شبه‌الاستیک است. کاربردهای پزشکی آلیاژهای حافظه‌دار شامل استنت‌ها ، فیلترها، سیم‌های هادی آنژیوپلاستی و گیره‌ها هستند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جوشکاری آلیاژهای حافظه دار
1.8 مگابایت PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران