فوت و فن کنکور مهندسی مواد ( کارشناسی ارشد – دکتری )

فوت و فن کنکور مهندسی مواد و متالورژی
کارشناسی ارشد ، دکتری
کنکور مهندسی مواد و متالورژی

مقدمه

کنکور مهندسی مواد و متالورژی شامل ۵ درس اصلی در قالب دروس تخصصی و دروس عمومی است. دروس عمومی کنکور شامل ۲ درس زبان (عمومی و تخصصی) و ریاضی است. هم چنین دروس خواص فیزیکی، خواص مکانیکی، شیمی فیزیک و ترمودینامیک دروس تخصصی کنکور مهندسی مواد را تشکیل می دهند. تمامی سوالات کنکور مهندسی مواد و متالورژی در یک دفترچه ارائه شده و زمان پاسخگویی ۱۵۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

آشنایی با دروس کنکور مهندسی مواد و متالورژی

 • زبان عمومی و تخصصی

زبان در کنکور ارشد مهندسی مواد شامل ۳۰ سوال است که ۱۵ سوال زبان عمومی و ۱۵ سوال زبان تخصصی را شامل می شود. زبان عمومی شامل ۱۰ سوال لغات و ۵ سوال گرامر (در قالب کلوزتست) است. پاسخگویی به این بخش نیاز به تمرین و فراگیری دامنه بالایی از لغات دارد. مناسب ترین مرجع برای زبان عمومی کنکور ارشد کتاب زبان عمومی زیر ذره بین است. جلد اول این کتاب به آموزش واژگان و جلد دوم به آموزش گرامر زبان پرداخته است. آشنایی بیشتر با زبان عمومی کنکور ارشد مهندسی مواد و متالورژی در این +لینک

زبان تخصصی شامل سه متن تخصصی از مباحث مختلف مهندسی مواد است. پاسخگویی به این بخش نیز نیازمند سطح دانش قابل قبولی از زبان عمومی است گرچه عموما فهم کلی متون با سطح دانش متوسطی از زبان امکان پذیر است. در این بخش لغات تخصصی از مباحث مختلف مهندسی مواد مطرح می شوند. مرجع کاملی برای مطالعه و پاسخگویی به سوالات این بخش در کنکور وجود ندارد. مطالعه کتاب زبان فنی مهندسی مواد برای آشنایی با برخی لغات تخصصی رشته مهندسی مواد مفید است. آشنایی بیشتر با زبان تخصصی کنکور ارشد مهندسی مواد و متالورژی در این +لینک

 • ریاضی

از درس ریاضی در کنکور کارشناسی ارشد ۲۰ سوال مطرح می شود. ریاضی کنکور مهندسی مواد و متالورژی شامل ۲۰ سوال است. عموما ۱۰ سوال از ریاضیات عمومی ۱ و ۲، ۵ سوال از معادلات دیفرانسیل و ۵ سوال ریاضی مهندسی این بخش را تشکیل می دهند.

در بین تمامی دروس کنکور ریاضی بیشترین حجم را به خود اختصصاص می دهد. به همین دلیل مطالعه این درس نیاز به صرف وقت و برنامه طولانی مدت دارد. با توجه به میانگین درصد داوطلبین در کنکور، پاسخگویی به این درس از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین منابع موجود برای ریاضی کنکور ارشد عبارتند از:

 • ریاضی عمومی ۱ و ۲:
  سری عمومی ارشد
  ریاضی عمومی آقاسی
  ریاضی عمومی مدرسان شریف
  جزوات کنکور
 • معادلات دیفرانسیل:
  سری عمومی ارشد
  معادلات دیفرانسیل محمود کریمی
  معادلات دیفرانسیل آقاسی
  معادلات دیفرانسیل مدرسان شریف
  جزوات کنکور
 • ریاضی مهندسی:
  ریاضی مهندسی محمود کریمی
  ریاضی مهندسی مدرسان شریف

آشنایی بیشتر با منابع درس ریاضی کنکور مواد در این +لینک

 • خواص فیزیکی

خواص فیزیکی کنکور مواد شامل ۲۰ سوال از مباحث خواص فیزیکی ۱ و ۲، کریستالوگرافی و عملیات حرارتی است. حجم مطالب این درس در میان دروس تخصصی کنکور مهندسی مواد و متالورژی بیشتر است. به همین دلیل زمان بیشتری برای تسلط بر این درس برای کنکور نیاز است. اصل یادگیری در این درس فهم عمیق و مرور مطالب است.

آشنایی بیشتر با درس خواص فیزیکی کنکور مواد، منابع و نحوه‌ی مطالعه، درصدهای داوطلبین در این +لینک

 • خواص مکانیکی

از درس خواص مکانیکی ۲۰ سوال در کنکور کارشناسی ارشد مطرح می شود. مباحث این درس در کنکور شامل مباحث خواص مکانیکی ۱ و ۲ هستند. این درس در ظاهر کمی پیچیده و مفهومی به نظر می رسد. اما عموما راحت ترین درس در میان دروس تخصصی کنکور مهندسی مواد و متالورژی محسوب می شود. برای یادگیری دقیق این درس نیاز به مرور مکرر مطالب و تهیه‌ی خلاصه از نکات و مطالب مهم این درس است.

آشنایی بیشتر با درس خواص مکانیکی کنکور مواد، منابع و نحوه‌ی مطالعه، درصدهای داوطلبین در این +لینک

 • شیمی فیزیک و ترمودینامیک

این درس نیز شامل ۲۰ سوال از دروس شیمی فیزیک و ترمودینامیک در کنکور ارشد مهندسی مواد می شود. این درس عموما بر پایه‌ی قوانین ترمودینامیکی، روابط و نمودارهاست. به همین دلیل تسلط بر این درس با حل تمرین های متعدد امکان پذیر است.

آشنایی بیشتر با درس ترمودینامیک کنکور مواد، منابع و نحوه‌ی مطالعه در این +لینک

تاثیر دروس کنکور مهندسی مواد و متالورژی در گرایش های مختلف

ضرایب دروس در کنکور ارشد مهندسی مواد به شرح زیر محاسبه می شوند. همان طور که مشخص است ضریب هر درس در گرایش های مختلف متغیر و اغلب بین ۱ و ۲ محاسبه می شود.

رشته گرایش ضرایب دروس امتحانی
مهندسی مواد زبان عمومی و تخصصی مجموعه ریاضی خواص فیزیکی مواد خواص مکانیکی مواد شیمی فیزیک و ترمودینامیک مواد
شناسایی و انتخاب مواد مهندسی ۱ ۲ ۲ ۲ ۱
شکل دادن فلزات ۱ ۲ ۲ ۲ ۱
جوشکاری ۱ ۱ ۲ ۲ ۲
استخراج فلزات ۱ ۲ ۲ ۱ ۲
خوردگی و حفاظت مواد ۱ ۲ ۲ ۱ ۲
سرامیک ۱ ۱ ۳ ۱ ۲
ریخته گری ۱ ۲ ۲ ۲ ۱
مواد مرکب ۱ ۱ ۳ ۱ ۲
مهندسی پزشکی بیومواد ۱ ۲ ۲ ۲ ۱
مهندسی بافت ۱ ۲ ۲ ۲ ۱

گرچه برخی دروس در گرایش های مختلف ضریب پایین تری دارند اما می توانند تراز بالایی را برای داوطلبین حاصل کنند. بنابراین تمامی دروس در کنکور مهندسی مواد و متالورژی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. برای آشنایی با مفهوم تراز و معدل موثر در کنکور ارشد مواد به این +لینک مراجعه کنید.

داوطلبان رشته مهندسی پزشکی می توانند به جای پاسخگویی به دروس خواص فیزیکی، خواص مکانیکی، شیمی فیزیک و ترمودینامیک می توانند به ترتیب دروس خواص مواد مهندسی و بیومتریال ها، شیمی آلی و بیوشیمی، فیزیولوژی و آناتومی را پاسخ دهند.

چگونه برای کنکور مهندسی مواد و متالورژی درس بخوانیم؟

دستیابی به موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد نیازمند عزم جدی و هدف گذاری دقیق است. با رعایت چند نکته اصولی و ساده به راحتی می توان به درستی در مسیر حرکت کرده و به هدف نهایی دست یافت. برای موفقیت در کنکور مهندسی مواد و متالورژی توصیه می شود مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برنامه ریزی درستی داشته باشید

مهم ترین قدم برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد داشتن یک برنامه با ثبات برای مطالعه است. برنامه ریزی موجب افزایش بازدهی یادگیری و بهره وری بهتر از وقت شما در طول روز می شود. سعی کنید برای هر هفته خود برنامه ریزی داشته باشید و تا حد امکان به آن عمل کنید. در عین حال برای خود برنامه بلند مدت تدوین کنید. برای افزایش بازدهی برنامه خود آن را یادداشت و تا حد امکان به آن عمل کنید.

 1. با فاصله زمانی برنامه ریزی شده درس بخوانید

دروس مختلف را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. به جای مطالعه چند بخش از یک درس، یک بخش از هر درس را در روز مطالعه کنید. اگر وقت کافی در اختیار دارید هر ۵ درس و اگر وقت کمی برای مطالعه در روز دارید حداقل ۳ درس را در روز مطالعه کنید.

 1. از مطالعه چندین منبع اجتناب کنید

مطالعه منابع مختلف باعث سردرگمی و اتلاف وقت شما خواهند شد. برای موفقیت در کنکور باید از یک یا نهایتا دو منبع استفاده کنید که تا حد امکان مطالب کنکور را پوشش دهند و آن ها را چندین بار مرور کنید. مناسب ترین منابع برای کنکور کارشناسی ارشد جزوات کنکوری جامع و کتاب های کنکوری هستند که به سبک روانی نوشته شده باشند.

 1. از مباحث خوانده شده خلاصه تهیه کنید

پس از مطالعه و مرور درسنامه ای که در اختیار دارید به تهیه خلاصه از آن مبحث بپردازید. تهیه خلاصه کمک بزرگی در مرور سریع مطالب خصوصا در ایام نزدیک کنکور به شما خواهد کرد. خلاصه شما باید تا حد امکان کوتاه و حاوی تمامی نکات مهمی باشد که از منبع مورد استفاده مطالعه کرده اید. پس از تهیه خلاصه برای دفعات بعدی مرور از خلاصه خود استفاده کنید.

 1. سوالات کنکور سال های قبل را بررسی کنید

این کار خصوصا در ماه های پایانی کمک زیادی به شما خواهد کرد. در برنامه خود تجزیه و تحلیل سوالات دروس مختلف را قرار دهید. سوالات مهم را به همراه پاسخ آن ها یادداشت کنید و مجددا آن ها را بررسی کنید. این کار باعث آشنایی شما با دید طراحان سوالات می شود.

سخن آخر

در انتها پیشنهاد می شود برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه برنامه ریزی و مطالعه برای کنکور به پست های زیر که در سایت موجود هستند مراجعه بفرمایید:

تکنیک های مدیریت زمان در کنکور ارشد

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مواد

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.31
1 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • سحر 1398 اردیبهشت 20 جمعه

  چرا من نمیتونم تو سایت ثبت نام‌کنم

  آیا برای شما مفید بود