کتاب فرآیند ساخت سرامیک و زینتر آنها Ceramic Processing and Sintering(M.N.RAHAMAN)

سرامیک

سرامیک

کتاب فرآیند ساخت سرامیک و زینتر آنها

Ceramic Processing and Sintering(M.N.RAHAMAN)

موضوع پوشش سرامیک طیف گسترده ای از مواد هستند . تلاش های اخیر برای ساخت آنها به دودسته تقسیم می شوند :  سنتی – پیشرفته .

سرامیک های سنتی مانند ظروف سفالی، محصولات خاک رس و … هستند با این وجود سرامیک های سنتی هنوز نشان دهنده بخش عمده ای از صنعت سرامیک هستند .
در ۶۰ سال اخیر در مورد ۲۵ گروه مختلف از سرامیک های پیشرفته، تحقیقات وسیعی صورت گرفته و بسیاری از آنها به تولید رسیده اند. در سالهای اخیر، شکوفایی و گسترش صنایع الکترونیک و همچنین کاربرد وسیع سرامیک های پیشرفته در صنایع مربوط به تکنولوژی پزشکی و اتومبیل سازی، موجب رشد چشم گیر بازار سرامیک های پیشرفته گردیده است و اکنون این سرامیک ها رقمی حدود ۵۰ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند.

این بازار از نرخ رشد سالانه ای در حدود ۷-۶ درصد برخوردار بوده و پیش بینی می شود که نرخ رشد آن در سال های آینده همچنان افزایش یابد.
موادی که در سال های آینده از اهمیت روزافزون برخوردار خواهند بود، موادی چون شیشه های پیشرفته، کربن و کامپوزیت ها می باشند. به طور مثال در سالهای اخیر توجه زیادی به کامپوزیت های زمینه سرامیکی معطوف شده است (به خصوص به انواعی از این مواد که در دماهای بالا قابل استفاده هستند).
مواد کربنی و تکنولوژی های مربوطه نیز مورد توجه زیادی قرار دارند.
سرامیک‌های پیشرفته به‌دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی چون پایداری در دماهای بالا، استحکام زیاد و مقاومت بالا در برابر خوردگی، خواص مغناطیسی و الکتریکی خاص و منحصربه‌فرد، در بسیاری از صنایع در لیست اجزای بسیار مهم و استراتژیک قرار گرفته‌اند. مثلاً کاربرد آن‌ها در ماشین‌سازی و ساخت قطعات صنعتی به‌خاطر خواصی چون استحکام و مقاومت در برابر سایش و خوردگی، بسیار برجسته است.

 

لینک کوتاه مطلب

سراميك raminb چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ 1478 بازدید
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید