منیزیم و آلیاژهای آن

منیزیم و آلیاژهای آن

منیزیم (Magnesium)

فلز منیزیم با درجه خلوص بیش از ۸/ ۹۹ درصد از نظر تجاری به سهولت قابل دسترس است اما در کارهای مهندسی به ندرت بدون آلیاژ شدن با فلزات دیگر مورد استفاده قرار می گردد. ساختار شبکه ای هگزاگونال دارد که با توجه به اندازه اتمی آن امکان تشکیل محلول جامد با طیف وسیعی از عناصر متفاوت را فراهم می آورد.

فلز منیزیم ظرفیت damping بالایی را دارا می باشد. مدول الاسیسته آن E= 44.7Gpa می باشد. قطر اتمی فلز ۰٫۳۲nm است که از عوامل موثر مطلوب در انحلال عناصر متنوع در آن است. به جز کادمیم که تشکیل محلول جامد کامل در این فلز می دهد، سایر عناصر بصورت محدود در این فلز حل می شوند. منیزیم هم به منظور آلیاژسازی و هم طی مراحل پالایش و تصفیه پیش از تولید قطعات ریختگی یا کارپذیر ، در بوته هایی از جنس فولاد نرم ذوب می شود.

برخلاف آلومینیوم لایه اکسید، روی منیزیم مذاب، فرآیند اکسیداسیون را تسریع می کند. ذوب در دمای ۶۵۰ درجه یا کمتر از آن کامل می شود و سرعت اکسیداسیون سطح فلز با افزایش دما سریعا افزایش می یابد به نحوی که در دمای بالای ۸۵۰ درجه سطح قرار گرفته در معرض هوا، بلافاصله مشتعل می گردد. پس هنگام کار با مذاب منیزیم و آلیاژهای آن باید از فلاکس های مناسب یا اتمسفر خنثی استفاده نمود. فلاکس ها شامل : کلریدها و فلوریدها، فلزات قلیایی و قلیایی خاکی و برخی اکسید های خنثی می باشد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/rateraterate
3
0 نظر ثبت شده
مواد کنکور

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران