24 جولای 2018
3592 بازدید

فیلم آموزشی فرآیند ریخته گری 

زیان پارسی

شرح :

  ریخته‌گری عبارت از شکل دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب ، ریختن مذاب در محفظه ای به نام قالب و آنگاه سرد کردن و انجماد آن مطابق شکل محفظه قالب می‌باشد. این روش ، قدیمی‌ترین فرآیند شناخته شده برای بدست آوردن شکل مطلوب فلزات است. اولین کوره‌های ریخته‌گری از خاک رس ساخته شده است که لایه‌هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده می‌شد و برای هوادادن از دم فوتک بزرگی استفاده می‌کردند. بسیاری از قالبهای اولیه نیز از خاک رس ، خاک نسوز ، ماسه و سنگ تهیه می‌شود . شواهدی در دست است که چینی‌ها در حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد به ریخته‌گری آهن مبادرت ورزیدند. ولی یافتن قطعات ریخته شده از خرابه‌های شهر حسن‌لو در آذربایجان شرقی نشان دهنده توسعه این فن در ۹۰۰سال قبل از میلاد در ایران بوده است .ریخته‌گری هم علم است و هم فن ، هم هنر است و هم صنعت. به میزانی که ریخته‌گری از حیث علمی پیشرفت می‌کند، ولی در عمل هنوز تجربه ، سلیقه و هنر قالب‌ساز و ریخته‌گر است که تضمین‌کننده تهیه قطعه ای سالم و بدون عیب می‌باشد. این فن از اساسی‌ترین روشهای تولید است، زیرا حدود ۵۰ درصد وزنی کل قطعات ماشین‌آلات به این طریقه ساخته می‌شوند.  برای ریخته‌گری ، از فولاد و چدن‌ها (فلزات آهنی) ، برنزها ، برنج‌ها ، آلیاژهای آلومینیم و منیزیم و آلیاژهای منیزیم و روی (فلزات غیر آهنی) به‌عنوان مهمترین فلزات ریخته‌گری استفاده می‌شود. معمولا روشهای ریخته‌گری را به نام ماده سازنده قالب اسم‌گذاری می‌کنند، مانند ریخته‌گری در ماسه که جنس قالب آن ، ماسه است.حدود ۸۰ درصد اجسامی که در اطراف خود می بینید ، به روش ریخته گری تولید میشوند. علت اصلی انجام فرآیند ریخته گری آن است که میتوان بوسیله آن ، هر جسم و وسیله ای با هر شکلی (حتی اشکال پیچیده) که تولید و شکل دهی آهن توسط ماشین کاری مشکل است را ایجاد کرد. فراموش نکنید که اکثر خود قطعات ماشین آلات صنعتی هم به این روش تولید می شود.

مدت زمان : ۶:۱۱ دقیقه

حجم : ۷۵ مگابایت

دانلود فیلم 

مشاهده آنلاین فیلم : 

زبان پارسی

 


فرآیند ریخته گری ماسه ای

مدل ها برای درجه ی بالایی و پایینی ساخته می‌شوند. تغذیه و راهگاه  به یکی از مدل ها اضافه می‌گردد. درجه های چوبی یا فلزی بر روی مدل ها قرار داده می‌شوند. ماسه ی ریخته گری بر روی درجه های ماسه ریخته می‌شود. ماسه فشرده می‌شود. درجه های ماسه چرخانده شده و برعکس می‌شوند. مدل ها برداشته می‌شوند. درجه ی دارای تغذیه بر روی درجه ی پایینی قرار می‌گیرد. فلز مذاب به داخل سوراخ های تغذیه ریخته می‌شود. فلز جامد شده و خنک می‌شود. درجه ی ماسه ای بالایی برداشته می‌شود. قطعه به همراه تغذیه برداشته می‌شود. تغذیه ها بریده می‌شوند و بنابراین قطعه ی ریخته گری ساخته می‌شود.

فیلم اول

فیلم دوم

 


انیمیشنی از ریخته گری ماسه ای

 


کارگاه ریخته گری ماسه ای

ریخته‌گری فرایندی است که در آن به منظور در آوردن فلز به شکل دلخواه (شمش یا قطعه)، فلز مذاب به درون قالبی با حفره‌ای به شکل مورد نظر ریخته شده و پس از انجماد قطعه که به آن “ریختگی” گفته می-شود، خارج می‌گردد.
می‌توان گفت ریخته‌گری قدیمی‌ترین روش شکل دادن به فلزات است که از دست کم حدود پنج هزار سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تا قبل از آغاز انقلاب صنعتی، مس و آلیاژهای آن بخش عمده‌ی فلزات و آلیاژهای ریخته شده را به خود اختصاص داده بودند. اما با وقوع انقلاب صنعتی و برخی پیشرفت‌های علمی و صنعتی امکان تولید چدن و سپس فولاد ریختگی با قیمتی پایین‌تر از آهن کارشده فراهم شد

حسين يعقوبي

دیدگاه کاربران ۲دیدگاه

 • عادلدوشنبه 15 آگوست 2016 در ساعت 16:06:51

  با سلام و احترام
  لطفا یک مطلب علمی در مورد تاثیر مس بر روی اهن بگذارید
  اینکه تدکیب مس و اهن چه برتری هایی نسبت به خود اهن دارد
  متشکرم

 • nfیکشنبه 29 جولای 2018 در ساعت 12:06:14

  سلام..فیلم ها رو میتونم آنلاین ببینم اما نمیتونم دانلودشون کنم…گزینه دانلود فقط فیلم رو برام پخش میکنه اما اونو ذخیره نمیکنه…لطفا راهنماییم کنین.. باتشکر

دیدگاه خود را بنویسید