مجموعه جزوات نانو تکنولوژی و نانو مواد

جزوه نانو تکنولوژی و نانو مواد یکی از جزواتی است که اکثر دانشجویان چه در دوره‌ی کارشناسی و چه در دوره‌ی تحصیلات تکمیلی به آن نیاز بسیار پیدا می‌کنند. چون امروزه نانو یکی از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های بسیار مورد توجه درعلوم نوین محسوب می‌شود. هر کشوری که  به سطوح بالاتر این علم دسترسی داشته باشد شاهد رشد چشمگیر پیشرفت در صنایع و علوم کاربردی خود خواهد بود. از همین رو می‌بایست همه متخصصین به نوعی با علم نانو آشنایی داشته باشند تا بتوانند از این فناوری در فعالیت و تخصص خود بهره‌ مند شده و استفاده کنند. در این مجموعه جزوات و کتب سعی شده است تا حد امکان، این امر محقق شود.

حتما بارها در صحبت‌ها، فضای مجازی، رسانه‌ها یا در هنگام خرید به اسم نانو برخورد کرده‌اید. نانو، یک فناوری برای درک خواص و ساخت انواع مواد، ساختارها و ابزارها در حد مقیاس نانومتری است.

نانو تکنولوژی به پژوهش در مورد سازه کوچکترین ذرات، ساختار آن‌ها و همچنین شیوه بافت این ساختارها می‌پردازد. این اصطلاح از مقیاس یک نانومتر برگرفته شده است که برابر با یک میلیاردم متر است. برای مثال قطر یک حلقه DNA برابر 2.5 نانومتر است. یک مولکول پروتئین 5 نانومتر، یک گلبول قرمز 7000 نانومتر و یک تار موی انسان 8000 نانومتر قطر دارد. برای مقایسه می‌توانیم تناسب ابعاد یک نانومتر به یک توپ فوتبال را به تناسب یک توپ فوتبال با کره‌ی زمین تشبیه کنیم!!!

نانوتکنولوژی یا همان فناوری نانو در زمینه‌های زیادی از پژوهش و تولید به کار گرفته می‌شود، از الکترونیک گرفته تا تولید فیلترهای مختلف برای تصفیه‌ی آب، تحقیقات و فناوری مواد و همچنین در علم پزشکی نیز از این فناوری استفاده می‌شود.

به علت کوچک تر شدن ذرات در نانو مواد، تغییرات اساسی در خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن‌ها به وجود می‌آید. در مقایسه با ذرات بزرگتر، نانو ذرات با ترکیب برابر، از واکنش پذیری شدیدتر، فعالیت بیولوژیکی بالاتر و خصوصیات کاتالیزوری قوی‌تری برخوردارند. دلیل این ویژگی این است که سطح پوشش ذرات نانو با حجم کلی یکسان در مقایسه با ذرات بزرگتر، چندین برابر می‌شود.

از ویژگی‌های دیگر نانومواد افزایش قابلیت حلالیت آن هاست. به طور مثال موادی مانند دی اکسید تیتانیوم، دی اکسید سیلیسیوم یا ویتامین‌های حل‌نشدنی مانند کوآنزیم Q خیلی سریع تر با مواد دیگر واکنش داده و ناگهان در آب حل می‌شوند (اگر در ابعاد نانو باشند).

فناوری نانو یا نانو تکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که تحقیقات و پژوهش‌های گسترده‎ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولا در حدود 1 تا 100 نانومتر است. درواقع نانوفناوری فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم‌هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی از خود نشان می‌دهند.

جزوه نانو مواد و نانو تکنولوژی که در قسمت پیوست این مطلب در اختیار شما عزیزان قرار گرفته، مجموعه ای از جزواتی است که هم اکنون در برترین دانشگاه های کشور تدریس می شود. مطالعه این مجموعه جزوه نانو تکنولوژی به تمامی دانشجویان و محققین علاقه مند به حوزه علمی نانو توصیه می شود.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.95
4 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود نانو به زبان ساده
5.71MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • aat 1400 خرداد 25 سه شنبه

  من هر چی روی قسمت مشاهده فایل های دانلود کلیک میکنم چیزی نمیاره!!
  اصلا فایل دانلود کجاست؟!

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1400 خرداد 26 چهارشنبه

   وی پی ان خاموش کنید.

   آیا برای شما مفید بود
 • g 1399 بهمن 14 سه شنبه

  دقیقا بخش پیوست کجاست؟ فایل کجاست؟

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1399 بهمن 15 چهارشنبه

   وی پی ان خاموش کنید.

   آیا برای شما مفید بود