۳۱ تیر ۱۳۹۴
10311 بازدید

کتاب مهندسی خوردگی و حفاظت از فلزات

خوردگی یعنی از دست رفتن جرم مواد طوری که شکل ظاهری با تغییر اندازه های هندسی دگرگون گردد . حتی تغییرات در خواص مکانیکی از قبیل کاهش مقدار کشش و یا استحکام نیز می توانند نتیجه خوردگی باشند .

خوردگی را عموماً به دو دسته دمای پایین و دمای بالا تقسیم نموده آنها را خوردگی از نوع تر و یا خشک نیز نامند. خوردگی در دمای پایین تابع واکنش های الکتروشیمیایی بوده که خود با بالا رفتن دما شتاب می گیرد . خوردگی دمای بالا که آن را اکسیداسیون دمای بالا نیز نامند در دماهای بالاتر از ۲۰۰ درجه سانتیگراد صورت پذیرفته باز از ماهیت الکتروشیمیایی برخوردار است . در این نوع برخلاف خوردگی دمای پایین که در محیط های مایع اتفاق می افتد فلز در محیط های گازی، گازهای سولفور یا اکسیژن، به سولفید و یا اکسید خود تبدیل می گردد.

در دماهای پایین نیز عناصر با خورده شدن به پایداری رسیده ، محصولاتی تشکیل می دهند که به شکل سولفات، اکسید یا فسفات و در برخی از موارد بصورت هیدرات موجود هستند.

خوردگی را می توان با استفاده از اصل انرژی مورد بررسی قرار داد. روش های تولید نیز بر خوردگی تاثیر می گذارند. فلزات به هنگام عملیات سرد همانند نورد و پرس و … تغییرات ساختاری پیدا نموده و انرژی نهفته تغییر یافته تجمع نابجایی ها افزایش می یابد.

خوردگی می تواند شکل ظاهری را تغییر داده نقره را کدر نماید و یا سبب زنگ زدن فولاد گردد، این تغییرات  می توانند گسترده گردیده موجبات تغییرات در اندازه ها و یا باعث ایجاد ترک در قطعات مهندسی را فراهم آورده و باعث از کار افتادن دستگاه ها ، خطوط تولید و نهایتاً پل ها ، پالایشگاه ها و غیره گردد.

در این بخش کتاب های خوردگی و حفاظت از فلزات به منظور مطالعه اصول و فرایندهای خوردگی برای مطالعه علاقه مندان قرار داده شده است.

امیرمحمد دارابی
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۲دیدگاه

  • سعید محمدیجمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ در ساعت ۰۰:۵۷:۰۹

    با سلام.سایت خوبیه ممنون فقط اگه میشه آخرین ویرایش کتابها رو بزارین

    • حسين يعقوبيجمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ در ساعت ۱۹:۲۳:۱۶

      در تلاش هستیم که آخریش ویرایش موجود کتاب ها رو در سایت قرار بدیم .

دیدگاه خود را بنویسید