کتاب مهندسی خوردگی (فونتانا)

کتاب مهندسی خوردگی و حفاظت از فلزات

خوردگی یعنی از دست رفتن جرم مواد طوری که شکل ظاهری با تغییر اندازه های هندسی دگرگون گردد . حتی تغییرات در خواص مکانیکی از قبیل کاهش مقدار کشش و یا استحکام نیز می توانند نتیجه خوردگی باشند .

خوردگی را عموماً به دو دسته دمای پایین و دمای بالا تقسیم نموده آنها را خوردگی از نوع تر و یا خشک نیز نامند. خوردگی در دمای پایین تابع واکنش های الکتروشیمیایی بوده که خود با بالا رفتن دما شتاب می گیرد . خوردگی دمای بالا که آن را اکسیداسیون دمای بالا نیز نامند در دماهای بالاتر از ۲۰۰ درجه سانتیگراد صورت پذیرفته باز از ماهیت الکتروشیمیایی برخوردار است . در این نوع برخلاف خوردگی دمای پایین که در محیط های مایع اتفاق می افتد فلز در محیط های گازی، گازهای سولفور یا اکسیژن، به سولفید و یا اکسید خود تبدیل می گردد.

در دماهای پایین نیز عناصر با خورده شدن به پایداری رسیده ، محصولاتی تشکیل می دهند که به شکل سولفات، اکسید یا فسفات و در برخی از موارد بصورت هیدرات موجود هستند.

خوردگی را می توان با استفاده از اصل انرژی مورد بررسی قرار داد. روش های تولید نیز بر خوردگی تاثیر می گذارند. فلزات به هنگام عملیات سرد همانند نورد و پرس و … تغییرات ساختاری پیدا نموده و انرژی نهفته تغییر یافته تجمع نابجایی ها افزایش می یابد.

خوردگی می تواند شکل ظاهری را تغییر داده نقره را کدر نماید و یا سبب زنگ زدن فولاد گردد، این تغییرات  می توانند گسترده گردیده موجبات تغییرات در اندازه ها و یا باعث ایجاد ترک در قطعات مهندسی را فراهم آورده و باعث از کار افتادن دستگاه ها ، خطوط تولید و نهایتاً پل ها ، پالایشگاه ها و غیره گردد.

در این بخش کتاب های خوردگی و حفاظت از فلزات به منظور مطالعه اصول و فرایندهای خوردگی برای مطالعه علاقه مندان قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.75
5 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتاب مهندسی خوردگی فونتانا
22.1MB PDF
دانلود مهندسی خوردگی و حفاظت از فلزات دکتر فرزام
28.2MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • کیمیا 1399 مهر 08 سه شنبه

  سلام این کتاب ها زبان اصل هستن یا ترجمه شده؟

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1399 مهر 09 چهارشنبه

   سلام
   به زبان اصلی است

   آیا برای شما مفید بود
 • رضا محمدی 1399 اردیبهشت 31 چهارشنبه

  سلام
  اگه میشه کتاب خوردگی دکتر جمشید مفیدی رو هم قرار بدین ممنون

  آیا برای شما مفید بود
 • سعید محمدی 1394 آبان 29 جمعه

  با سلام.سایت خوبیه ممنون فقط اگه میشه آخرین ویرایش کتابها رو بزارین

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1394 آبان 29 جمعه

   در تلاش هستیم که آخریش ویرایش موجود کتاب ها رو در سایت قرار بدیم .

   آیا برای شما مفید بود