نمودار الینگهام – ریچاردسون

نمودار الینگهام – ریچاردسون
نمودار الینگهام - ریچاردسون

شرح:

نمودار الینگهام یا همان الینگهام — ریچاردسون یکی از مباحث مطرح شده در ترمودینامیک مواد است. در واقع این نمودار، نموداری برای اکسیداسیون فلزات نسبت به یک مول اکسیژن می باشد (تغییرات دما و تغییرات انرژی آزاد). بعدها ریچاردسون نقاطی کمکی را به این نمودار اضافه کرد. به همین علت این نمودار به نمودار الینگهام ریچاردسون معروف است.

روابط ترمودینامیکی حاکم بر این نمودار: رابطه کلی به صورت زیر است:

ΔG = A + BT

در این رابطه A شیب نمودار و B عرض از مبدا نمودار است.

A = tangent * = ΔG / ΔT = – ΔS

در صورتی که T برابر صفر باشد ΔG = ΔH.
شیب تمامی خطوط به سمت بالاست در حالی که به علت ΔG ممکن است شیب به سمت پایین باشد و یا بردار اصلا شیبی نداشته باشد .

فرایند فولادسازی به معنای ساده یعنی تصفیه مذاب آهن و اضافه کردن عناصر آلیاژی برای ایجاد خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی مناسب در فولاد. مهمترین دلیل تبدیل آهن مذاب به فولاد حضور درصد بالایی از کربن در مذاب آهن می باشد. با افزایش درصد کربن، چقرمگی فولاد افزایش می یابد. این بدین معنی است که انعطاف پذیری فولاد کاهش می یابد. این کاهش انعطاف پذیری باعث باعث تردی و شکست فولاد می شود. پس در مرحله فولادسازی، درصد کربن در کوره تنظیم باید به درستی تتظیم شود.
همچنین درصد سایر عناصر با تزریق کربن و اکسیژن به کوره و وقوع واکنش های احیا و اکسیداسیون تنظیم می شود. درصد این عناصر مطابق با فولاد درخواستی با ترکیب شیمیایی معلوم در هنگام بارریزی تنظیم می شود.

در فایل پیوست زیر نمودار الینگهام – ریچاردسون و روش استفاده از آن برای علاقه مندان قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.74
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود نمودار الینگهام
277Kb pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران