مجموعه ای از ساختارهای میکروسکوپی

 مجموعه ای از ساختارهای میکروسکوپی

Collection Of  Microscopic Structures

Collection Of  Microscopic Structures

 

شرح

مجموعه ای از ساختارهای میکروسکوپی:متالوگرافی به علم و هنر آماده‌سازی نمونه‌های فلزی و بررسی ریزساختار میکروسکوپی آنها گفته می‌شود.

عملیات آماده‌سازی نمونه‌ها شامل سمباده‌زنی سطح آنها پولیش‌کاری و اچ‌کردن است

متالوگرافی یا میکروسکوپی عبارتست از مطالعه میکروسکوپی ویژگی های ساختاری یک فلز یا آلیاژبه منظور مشاهده اندازه دانه،شکل وتوزیع فازهای مختلف وناخالصی هایی راکه روی خواص مکانیکی یک فلز تاًثیر عمیقی دارد.

در واقع متالوگرافی اولین مرحله برای مشاهده سطح اجسام می باشد. با متالوگرافی، در حقیقت ما سطح جسم را برای مشاهده، البته با چشم مسلح آماده می کنیم.

سالیان دراز طول کشید تا دانشمندان و پژ ‍ وهشگران بتوانند راهی برای بزرگ نمایی اجسام پیدا کنند و به چنان قدرتی در این عرصه دست یابند که حتی مقیاس نانو نیز به جولانگاهی برای مطالعه دانشمندان علم مواد تبدیل شود. اما بزرگ نمایی تنها مشکل اجسام مشاهده نبود. بررسی‌های بیشتر دانشمندان نشان داد که مشاهده نوع ساختار سطح مواد نیازمند یک سری عملیات ابتدایی به منظور آماده‌سازی آن است. بعد از آماده‌سازی سطح نمونه ما قادر به شناسایی ساختار هستیم. در نتیجه می‌توانیم به خواص فیزیکی و مکانیکی مواد پی ببریم و در نهایت آنها را تغییر دهیم.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۸۰

حجم :۱۳۵MB

لینک دانلود

 
 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران