عملیات حرارتی چدن نشکن Cast Iron Heat Treatment

عملیات حرارتی چدن نشکن Cast Iron Heat Treatment:

مهمترین عملیات حرارتی که روی چدن نشکن انجام می شود عبارت است از نرماله کردن، انیل کردن، کوئنچ کردن و تمپر کردن. عملیات حرارتی در دمای پایین برای کاهش یا آزاد کردن تنش های داخلی باقی مانده پس از ریخته گری انجام می شود.

آنیل کردن عملیات حرارتی است که برای بهبود انعطاف پذیری و چقرمگی ، کاهش سختی و حذف کاربیدها انجام می شود. نرماله کردن عملیات حرارتی است که به منظور بهبود استحکام به همراه کمی انعطاف پذیری انجام می شود . سخت کردن و تمپر کردن است عملیات حرارتی که به منظور افزایش سختی یا بهبود استحکام و بالا بردن نسبت تنش (تنش تسلیم) انجام می شود .  آستمپر کردن عملیات حرارتی است که به منظور بدست آمدن ساختاری با استحکام بالا به همراه کمی انعطاف پذیری و مقاومت به سایش عالی انجام می شود و سخت کردن سطحی به وسیله ی القاء ، شعله یا لیزر عملیات حرارتی است که به منظور مقاوم به سایش ساختن و سخت کردن موضعی سطح انتخاب شده انجام می شود.

در این مقاله عملیات آنیلینگ ، نرماله کردن ، آستمپر کردن ، کوئنچ کردن و تمپر کردن چدن نشکن شرح داده می شود. هنگامی که حداکثر انعطاف پذیری و قابلیت ماشینکاری عالی مورد نیاز باشد و استحکام بالا مورد نیاز نباشد ، عموماً چدن نشکن آنیل فریتی می شود. بدین گونه که میکروساختار به فریت متحول می شود و کربن اضافی به صورت می باشد، اگر ماشینکای عالی مورد ۶۰-۴۰-۱۸ نوع ASTM کروی رسوب می کند. این عملیات حرارتی ساخته ی نیاز باشد باید مقدار منگنز ، فسفر و عناصر آلیاژی از قبیل کرم و مولیبدن درحد امکان پایین باشد زیرا باعث آهسته کردن پروسه ی آنیل می شوند .

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
2.43
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود آموزش عملیات حرارتی چدن نشکن
۱٫۲۵MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران