اطلس عیوب ریخته گری

اطلس عیوب ریخته گری
اطلس عیوب ریخته گری

ریخته گری قطعات از زمان های قدیم به دلیل شرایط متالورژیکی و تکنولوژیکی دجار عیب و نقص های متعددی بوده و مهم ترین وظیفه ریخته گران شناخت، کنترل و رفع این عیوب بوده است. عیوب ریخته گری مانند تخلخل، غیر یکنواختی، ترک خوردگی و موارد دیگر تحت شرایط عملی در قطعات تولیدی در صنعت به وجود می ‎آیند. یک عیب ممکن است دقیقا منشعب یکی از علل موجود و یا نتیجه ترکیبی از آنها باشد. در برخی از انواع آن حتی علت هنوز مشخص نگردیده است. هرگونه عملی برای تقلیل یا حذف عیوب باید تحت شرایط اقتصادی انجام شود تا هزینه تولید در مقابل کیفیت تولید در موازنه قرار گیرد.

در این بخش جزوات عیوب ریخته گری برای دسترسی در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است. در این جزوات به طور کامل به انواع عیوب ریخته گری ، دلایل ایجاد و روش های رفع آن پرداخته شده است.

انواع عیوب تشریح شده :

– شکستگی و ترک در قطعات – شناورشدن گرافیت – ماسه شوئی – شلاکه ، آشغال و ناخالصی – ماسه شوئی انبساطی – عیوب انبساطی – عیوب گازی – نفوذ ذوب – کم آمدن و ساچمه ای شدن – سطح خشن – حفره های انقباضی – رگه و فیتینگ

آنچه در این جزوه بیان شده با تمرکز بر عیوب در روش ریخته گری ماسه ای بوده است و شامل روش های ریخته گری در قالب های دائم و دایکست نمی شود. برای مشاهده عیوب در ریخته گری دایکست اینجا کلیک کنید.

عیوب ریخته گری تحت فشار آلومینیم از این لینک قابل مشاهده است.

عیوب ریخته گری چدن ها در این لینک قابل مشاهده است.

انجمن ریخته گران آمریکا نیز کتاب جامعی در رابطه با عیوب ریخته گری منتشر نموده است که از این لینک قابل دریافت است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
3
0 نظر ثبت شده
پسورد فایل ها www.iran-mavad.com
دانلود جزوه اطلس عیوب ریخته گری
25.6Mb PDF
دانلود جزوه عیوب ریخته گری
753KB PDF
دانلود عیوب متالورژیکی متداول در چدن چکش خوار
105KB PDF
دانلود عیوب متالورژیکی متداول در چدن خاکستری
842KB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران