استاندارد ASME Boiler and Pressure Vessel Code) ASME section VIII-2019)

استاندارد ASME section VIII-2019
قوانین ساخت مخازن تحت فشار

استاندارد ASME section VIII-2019

استاندارد قوانین مشخص شده ای است که هم می تواند به صورت جهانی و فراگیر و هم به شکل منطقه ای و ناحیه ای استفاده شود. اولین فعالیت های محسوس در این زمینه در اواخر قرن نوزدهم در ایالات متحده  شکل گرفت و با توسعه بخش های صنعتی شکل وسیعتری به خود گرفت.

در ایالات متحده موسسات مختلفی مانند انجمن صنعت نفت، انجمن مهندسین مکانیک، انجمن آزمایش ها و مواد، انجمن جوشکاری و … استاندارد های مختلفی را در زمینه های کاری خود تدوین کرده و طی سالیان اخیر و با توسعه صنعت استاندارد های مذکور را بهینه کرده اند. انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (American Society of Mechanical Engineers) و به اختصار به آن ASME گفته می شود، یک انجمن علمی مهندسی با تمرکز در زمینهٔ مهندسی مکانیک است. این انجمن در سال ۱۸۸۰ برای تدوین استاندارد دیگ های بخار بنیان گذاشته شد.

امروزه این موسسه در راستای اهدای کمک مالی، برای توسعه تکنولوژی و توسعه نیروی انسانی به منظور بهبود افزایش کیفیت زندگی بشر فعالیت می کند. این موسسه یکی از بزرگترین ناشران مجلات علمی و تخصصی بوده و همه ساله تعداد زیادی همایش تخصصی و حرفه ای در زمینه های مختلف مهندسی مکانیک برگزار می کند.

ASME بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ نفر عضو در ۱۵۸ کشور دنیا دارد. کتاب پیش رو جلد ۸ ورژن ۲۰۱۹ استاندارد ASMW است. در این بخش استانداردها، قوانین و مقررات لازم برای طراحی و ساخت مخازن تحت فشار بیان شده است. مخازن تحت فشار به مخازنی گفته می شود که برای نگه داری سیالات با فشاری بیش از فشار اتمسفر استفاده می شوند.

استاندارد ASME section VIII-2019 از سه بخش (Division) تشکیل شده است که با نام DIV3، DIV2، DIV1 نام گذاری می شوند. مهم ترین آن ها DIV1 است. DIV2 به عنوان الزامات جایگزین و Div3 بعنوان الزامات جایگزین برای ساخت مخازن فشار بالا معروف هستند.

استاندارد ASME section VIII-2019 Div 1 به سه زیربخش اصلی تقسیم بندی می شود:

  • زیربخش A: الزامات عمومی که کدگذاری الزامات با UG شروع می شود.
  • زیربخش B: الزامات روش های ساخت (جوشکاری بصورت UW، فورجینگ بصورت UF و Brazing بصورت UB) مشخص شده اند.
  • زیربخش C: الزامات مربوط به متریال های مورد استفاده در ساخت مشخص شده اند.

استاندارد ASME section VIII-2019 Div 2 مربوط به به قوانین انتخاب مواد، طراحی ها و بررسی های غیر مخرب برای مخازنی است که در فشارهای داخلی یا خارجی بسیار بالا (بیش از ۱۵psig) نگه داری می شوند.

استاندارد ASME section VIII-2019 Div 3 نیر مربوط به الزامات و استانداردهای جایگزین برای ساخت مخازن تحت فشار است.

برای مشاهده و دریافت سایر بخش های استاندارد ASME +اینجا کلیک کنید.  

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.92
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود مجموعه فول استاندارد ASME ویرایش 2021
دانلود مجموعه استاندارد ۲۰۱۹ ASME برای بویلرها و مخازن تحت فشار (ASME BPVC 2019)
343.6MB ZIP
دانلود استاندارد ASME Section VIII - 2019
36.7MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران