هندبوک متالوگرافی اجزا زینتر شده (Metallography Handbook for Sintered Components)

متالوگرافی یا میکروسکوپی عبارتست از مطالعه میکروسکوپی ویژگی های ساختاری یک فلز یا آلیاژ به منظور مشاهده اندازه دانه، شکل و توزیع فازهای مختلف و ناخالصی هایی را که روی خواص مکانیکی یک فلز تاًثیر عمیقی دارد.

ساختمان میکروسکوپی

عبارت است از مطالعه ساختمان داخلی فلزات از نظر توزیع دانه بندی و فازهای تشکیل دهنده در زیر میکروسکوپ با بزرگنمایی های بالا صورت می گیرد.

مراحل متالوگرافی شامل موارد زیر است:

۱) نمونه برداری از قطعه مورد بررسی

۲) آماده کردن سطح نمونه که شامل (سنگ زنی، سنباده زنی ، پولیش کردن، اچ کردن) می شود .

۳) بررسی ساختار توسط میکروسکوپ

نمونه برداری از قطعه : اولین مرحله برای مطالعه متالوگرافی نمونه برداری از قطعه است.

سنگ زنی: نمونه پس از بریده شدن مورد سنگ زنی قرار می گیرند تا گوشه های تیز و خطوط عمیق محو شوند.

سنباده زنی : بعد از اینکه نمونه سنگ زده شده و خطوط عمیق و ناهمواری های اولیه آن بر طرف گردید آن را به وسیله سنباده های (۸۰-۱۰۰-۳۲۰-۴۰۰-۶۰۰-۸۰۰-۱۰۰۰-۱۲۰۰ ) را انجام می دهیم که سنباده ۸۰ خشن ترین و سنباده ۱۲۰۰ نرم ترین است هر چقدر سنباده نرم باشد. هر بار که سنباده تعویض میگردد نمونه به اندازه ۹۰ درجه چرخانیده می شود تا خطوطی که از سنباده قبلی ایجاد شده است در مرحله بعدی کاملاً محو شود.

هر بار خطوطی عمود بر خطوط قبلی ایجاد شود و زمانی که خواستیم از سمباده ۶۰۰ به بالا بزنیم باید نمونه را فقط از یک طرف بزنیم وسمباده کشی نباید رفت و برگشتی باشد و در خاتمه عمل سنباده زنی باید نمونه را شسته و با استفاده از دستگاه پولیش و خمیر پولیش نمونه را برای از بین بردن تمامی خطوط باقی مانده بر روی نمونه پولیش کرد و آب نیزدر حین کار بر روی نمد به عنوان روان کننده پاشیده می شود.

در طی عملیات پولیش کردن نمونه را باید حول دیسک پولیش حرکت داد تا اینکه سطح پولیش یکنواخت به دست آید. سپس نمونه اچ می شود، یعنی در داخل محلول شیمیایی قرار می گیرد تا وقتی که سطح آن تیره می شود. و بعد از تیرگی با آب شسته و خشک می کنیم و ساختار نمونه را در زیر میکروسکوپ مشاهده می کنیم.

در این بخش هندبوک متالوگرافی اجزای زینتر شده برای استفاده در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است.

سایر مطالب پیشنهادی متالوگرافی

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود Metallography Handbook for Sintered Components
9.8 مگابایت pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران