متالوگرافی فولاد

بنا به تعریف، متالوگرافی عبارت‌ است از بررسی و مطالعه ساختار داخلی فلزات و سایر مواد از جمله پلیمرها، سرامیک‌ها و غیره که البته گروهی نیز آن را علم “ماده شناسی” می‌نامند. همان‌طور که می‌دانید، تمام آلیاژهای آهن- کربن که دارای کمتر از ۲% کربن هستند فولاد نامیده می‌شوند. این آلیاژها معمولا به دو دسته فولادهای هیپو یوتکتوئید و  هایپر یوتکتوئید تقسیم بندی می‌شوند. از لحاظ سختی فولاد هایپر از فولاد هیپو سخت‌تر است.

در واقع متالوگرافی اولین مرحله برای مشاهده سطح اجسام است. با متالوگرافی، در حقیقت ما سطح جسم را برای مشاهده، (البته با چشم مسلح) آماده می‌کنیم. سالیان دراز طول کشید تا دانشمندان و پژوهشگران بتوانند راهی برای بزرگنمایی اجسام پیدا کنند و به چنان قدرتی در این عرصه دست یابند که حتی مقیاس نانو نیز به جولان‌گاهی برای مطالعه دانشمندان علم مواد تبدیل شود. اما بزرگنمایی تنها مشکل مشاهده اجسام نبود. بررسی‌های بیشتر دانشمندان نشان داد که مشاهده نوع ساختار سطح مواد نیازمند یک سری عملیات ابتدایی به منظور آماده‌سازی آن است. بعد از آماده‌سازی سطح نمونه ما قادر به شناسایی ساختار هستیم. در نتیجه می‌توانیم به خواص فیزیکی و مکانیکی مواد پی ببریم و در نهایت آنها را تغییر دهیم.

در این بخش جزوات متالوگرافی فولاد برای دانلود رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.

مطالب مرتبط با متالوگرافی

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.6
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود متالوگرافی فولاد
1.59MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران