راهنمای متالوگرافی ( Bruce L. Bramfitt)

به علم و هنر آماده‌سازی نمونه‌های فلزی و بررسی ریزساختار میکروسکوپی آن‌ها، متالوگرافی گفته می‌شود. عملیات آماده‌سازی نمونه‌ها شامل سمباده‌زنی سطح آن‌ها پولیش‌کاری و اچ کردن است. علم متالوگرافی به بررسی و مطالعه اندازه دانه٬ درصد فازها٬ نحوه توزیع و یک‌نواختی وشکل فازها و توزیع ناخالصی‌های غیر فلزی می‌پردازد. حتی یک فرد با تجربه می‌تواند از روی ساختار تا حدودی آنالیز شیمیائی (در مورد فولادها در صد تقریبی کربن و در مورد آلومینیوم درصد تقریبی سیلیس) را حدس بزند و نوع عملیات حرارتی انجام گرفته بر روی قطعه را مشخص نماید. این کار برای انجام فرایند مهندسی معکوس بسیار حیاتی است.

شخصی که روش نوین و سیستماتیک متالوگرافی امروزی را بنیان نهاد و آن را مکتوب ساخت فردی به نام هنری کلیفتون سربی بود. وی ارتباط میان ترکیب شیمیائی و عملیات حرارتی و فرایند تولید را با تغییرات ساختاری در آلیاژهای فلزی را کشف نمود. امروزه در تمام کارخانه‌های تولیدی، آزمایشگاهی به نام آزمایشگاه متالوگرافی دایر شده است تا همگام با تولید به بخش کنترل کیفیت در زمینه کنترل فرآیند تولید کمک نماید.

کتاب «راهنمای متالوگرافی» نوشته شده توسط «بروس برمفیت» از کتب معروف این زمینه است که برای استفاده شما مخاطبین عزیز سایت، ارائه می‌گردد.

پیشنهادی متالوگرافی

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود راهنمای متالوگرافی
۳۴٫۹MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران