آماده سازی نمونه متالوگرافی

همان‌طور که می‌دانیم علم متالوگرافی به بررسی و مطالعه اندازه دانه، درصد فازها، نحوه توزیع، یکنواختی و شکل فازها و توزیع ناخالصی های غیر فلزی می پردازد. صرف نظر از تحصیلات دانشگاهی، حتی یک فرد با تجربه می‌تواند از روی ساختار تا حدودی آنالیز شیمیایی (در مورد فولادها درصد تقریبی کربن و در مورد آلومینیوم درصد تقریبی سیلیس) را حدس بزند و نوع عملیات حرارتی انجام یافته بر روی قطعه را مشخص نماید. این توانایی برای انجام مهندسی معکوس بسیار حیاتی است.

آماده‌سازی نمونه متالوگرافی را تا حد زیادی می‌توان یک هنر دانست. با توجه به اینکه فلزات از نظر سختی و بافت با یکدیگر متفاوت هستند، در آزمایشگاه‌های مختلف معمولا از شیوه‌های متفاوتی برای آماده‌سازی نمونه استفاده می‌شود. از این رو با توجه به نوع فلز مورد آزمایش، روش آماده‌سازی نمونه ممکن است کمی متفاوت باشد؛ ولی به صورت کلی عملیات آماده‌سازی نمونه ها مشابه است.

برای آشنایی با فرایند آماده‌سازی یک نمونه متالوگرافی روش رایج در مورد آهن و فولاد مورد بررسی قرار می گیرد. تحقیق بر روی ساختار فلزات به‌ وسیله یک میکروسکوپ، تنها وقتی امکان پذیر است که پرتوهای نوری تابیده شده به سطح فلز، با شدت نسبتاً زیادی از این سطح منعکس گردد. به همین دلیل، سطح نمونه بایستی تحت عملیات سطحی خاص، آماده گردد. برای تهیه یک مقطع بایستی نمونه‌ای از فلز مورد مطالعه بریده شده و سطحی صاف و صیقلی تهیه گردد.

در جزوه حاضر شرحی بر آماده‌سازی اولیه نمونه متالوگرافی به منظور مطالعه ساختار با میکروسکوپ را مطالعه خواهید کرد. بررسی کامل جزئیات مهم و حیاتی متالوگرافی، از ویژگی‌های بارز این جزوه است.

سایر مطالب پیشنهادی متالوگرافی

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود آماده سازی نمونه متالوگرافی
583KB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران