مقاله «آشکار سازی ریز ساختارهای چندفازی یک نوع چدن سفید با متالوگرافی رنگی»

مقاله حاضر، فرایند آشکارسازی ریزساختارهای چندفازی یک نوع چدن سفید کروم‌دار به روش متالوگرافی رنگی را ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است تفکیک‌سازی ریز ساختارهای چندفازی آلیاژهای مهندسی یکی از زمینه های تحقیقاتی متالورژی فیزیکی است. در بین روش های مختلفی که برای آشکارسازی ریز ساختارهای چندفازی وجود دارد، استفاده از “محلول‌های اچ” جهت رنگی‌سازی انتخابی اجزا ریز ساختاری کاربرد گسترده ای در طراحی و توسعه آلیاژهای چند فازی دارند.

اساس کار متالوگرافی رنگی ایجاد طیف رنگی مشخص در اثر مقاومت به خوردگیِ متفاوت هر فاز در مقابل محلول‌های شیمیایی است. در این تحقیق به بررسی ریزساختارهای چند فازی موجود در یک نوع چدن سفید مقاوم به سایش کروم دار به روش متالوگرافی رنگی پرداخته شده است. برای حصول این منظور، از محلول‌های شیمیایی متفاوتی نظیر نایتال، لپرا، آمونیوم پرسولفات ۱۰%، گلیسرجیا، ماریل، کلروفریک و مارشال استفاده شد. در این زمینه، در اکثر محلول‌های اچ مورد استفاده کاربیدهای یوتکتیکی با وضوح بالایی آشکار گردید.

مطالب تکمیلی در این‌باره را می‌توانید به طور مفصل در مقاله ذیل مطالعه کنید.

مطالب بیشتر درباره متالوگرافی:

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود آشکار سازی ریز ساختارهای چندفازی یک نوع چدن سفید با متالوگرافی رنگی
1.48MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران