گزارشکارهای آزمایشگاه متالوگرافی

به علم و هنر آماده‌سازی نمونه‌های فلزی و بررسی ریزساختار میکروسکوپی آنها متالوگرافی گفته می‌شود. دانه های تشکیل دهنده در بسیاری از مواد ،  ابعاد و قطری در حدود میکرون دارند و اجزای آنها باید با استفاده از میکروسکوپ ها مشاهده و بررسی شوند .اما برای مشاهده این دانه ها مشکل فقط بزرگنمایی نیست ، بلکه سطح ریزساختار نیز باید آماده شود .

از آنجایی که در بررسی های میکروسکوپی فقط سطح نمونه ها مورد مشاهده قرار می گیرد ، باید سطحی بسیار دقیق جهت دستیابی به اجزاء مهم ریز ساختار فراهم شود. مجموعه فعالیت هایی که منجر به فراهم آمدن چنین سطحی میشود و بررسی میکروسکوپی ریز ساختار را متالوگرافی مینامیم که زیر مجموعه مهندسی و علم مواد قرار می گیرد.

سطح نمونه ابتدا باید با سمباده های مختلف ساییده شود، سپس با پودرهای مخصوصی پولیش شده تا صاف و صیقلی شود. در آخر با قرار دادن سطح نمونه درون یک محلول شیمیایی مخصوص در مدت زمان خاصی (که به این عمل اچ کردن می گویند) مرز دانه ها خورده شده و به راحتی توسط میکروسکوپ قابل رؤیت است. یکی از آزمایشهای مهم واحد کنترل کمی و کیفی خط تولید ریخته‌گری متالوگرافی است که امروزه هم جنبه کنترل کیفی و هم جنبه تحقیقاتی به خود گرفته است.

اولین درس آزمایشگاهی تخصصی که در رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی با آن مواجه می شوید، آزمایشگاه متالوگرافی است. این درس هم مانند تمام دروس آزمایشگاهی دیگر نیازمند ارائه گزارش کاری است که شما در حین آزمایش انجام داده اید. گزارشکار متالوگرافی نیز مانند سایر گزارشکارها باید شامل مقدمه، چکیده، شرح آزمایش و نتیجه گیری باشد. در این پست گزارشکار آزمایش هایی که در آزمایشگاه متالوگرافی انجام می شود در اختیار شما قرار داده شده است. این گزارش کار در قالب فایل ورد و در ۵۱ صفحه ارائه شده است.

سایر مطالب پیشنهادی متالوگرافی

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
2.5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود گزارشکار آزمایشگاه متالوگرافی دانشگاه صنعتی سهند
3.5 M PDF
دانلود گزارشکار آزمایشگاه متالوگرافی
226 K word

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران