جلد ۹ هندبوک ASM متالوگرافی و ریزساختارها

مجموعه علم مواد آمریکا یکی از بزرگ‌ترین مراجع مهندسی مواد ، سال‌ها پیش اقدام به گردآوری مطالب مهندسی و علم مواد در ۲۱ جلد قطور کرد که این رویداد یکی از بزرگ‌ترین خدمات به جامعه مهندسین مواد بوده و هست. مزیت این هندبوک‌ها در آن است که بسیار حساب شده طبقه‌بندی شده‌اند به گونه‌ای که کاربر از میان چندین هزار صفحه می‌تواند مطلب مورد نیاز خود را به سرعت بیاید.

متالوگرافی (Metallography) آماده‌سازی نمونه‌ها برای بررسی‌های میکروسکوپی و مطالعه ریزساختار به منظور تعیین خواص فیزیکی و مکانیکی آن آلیاژ خاص محسوب می‌شود. متالوگرافی شامل آماده سازی، بررسی ریزساختار و خواص فیزیکی و مکانیکی آماده‌سازی شامل تهیه قطعه‌ای از فلز، برش تکه‌ای کوچک از این فلز، قرار دادن آن در داخل مواد مانت (به دلیل کوچک بودن بیش از اندازه این قطعات، جابه جایی آن ها سخت است)، سایش سطح فلز با انواع مختلفی از ساینده‌های ریز، پولیش قطعه تا زمان برطرف شدن کلیه خراش‌های ناشی از سایش نهایی، قرار دادن نمونه در معرض یک محیط خورنده (معمولا اسیدی) و در نهایت مشاهده آن در میکروسکوپی با محدوده بزرگنمایی ۱۵۰۰-۵۰ برابر است.

هندبوک پیش رو جلد نهم هندبوک ASM محسوب می‌شود. در این هندبوک به روش های آماده‌سازی نمونه‌ها فرایند متالوگرافی و بررسی ریزساختارهای فلزات پرکاربرد پرداخته شده است.

سایر مطالب پیشنهادی متالوگرافی

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.6
1 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود ASM Handbook Volume 9-Metallography and microstructures
58.88MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • منتظریان 1399 بهمن 02 پنجشنبه

    با سلام
    بسیار ممنون از سایت خوبتون

    آیا برای شما مفید بود