آشنایی با کوره های القایی تحت خلاء

کوره خلاء القایی کاربردهای گسترده ای در متالورژی پیشرفته دارد. VIM روش بسیار مناسبی برای تولید آلیاژهای کمپلکس مورد نیاز در صنایع مختلف از جمله صنعت مهندسی هوافضا و الکترونیک است. مزایایی از قبیل انعطاف پذیری و قابلیت تطبیق با ظرفیت های کوچک ، کاربری آسان، کاهش موثر اتلاف عناصر آلیاژی، امکان تهیه ترکیبات (آنالیزها) با دقت بسیار بالاو … باعت ارتقاء روز افزون این روش در صنعت ریخته گری شده است.

ساخت کوره تحت خلاء القایی شامل یک دستگاه کوره القایی فرکانس متوسط ٧۵ کیلووات با بوته ذوب با ظرفیت ١۶٠ سانتی متر مکعب می تواند استفاده از کوره های ذوب القایی تحت خلاء را در صنعت ریخته گری ایران عملی ساخته و کشور را از مزایای آن بهره مند سازد.

کوره القایی وسیله ای است که برای ذوب فلزات به روش القایی به کار می رود. این کوره ها از یک استوانه توخالی نسوز و یک سیم پیچ مارپیچ الکتریکی تشکیل شده که به دور این استوانه پیچیده شده است. معمولا این سیم پیچ به صورت لوله های مسی توخالی ساخته می شوند تا با عبور آب از داخل آن ها عمل خنک سازی سیم پیچ به خوبی انجام شود. مواد به منظور افزایش انرژی داخل استوانه قرار گرفته و با اعمال یک ولتاژ الکتریکی مناسب، عمل انتقال انرژی داخل کوره انجام می شود.

کوره القایی بر سه اصل استوار است:

 • القای الکترومغناطیسی
 • اثر پوستی
 • انتقال حرارت

عبور جریان از یک سیم پیچ و استفاده از میدان مغناطیسی برای ایجاد جریان در هسته سیم پیچ، اساس کار کوره القایی را تشکیل می دهد. در این کوره ها از حرارت ایجاد شده توسط تلفات فوکو و هیسترزیس برای ذوب فلزات یا هر گونه عملیات حرارتی استفاده می شود. هر چند با استفاده از این منابع می توان فرکانس را تا حدودی بالا برد ولی محدودیت فرکانس و عدم قابلیت تغییر آن و در نهایت عدم تطبیق سیستم تغذیه با کوره دو عیب اساسی این سیستم ها به شمار می رود.

فرایند ذوب القایی تحت خلا یکی از روش های معمول در متالورژی ثانویه است که برای تولید آلیاژهای تمیز با کیفیت شیمیایی دقیق و خلوص بالا مورد استفاده قرار می گیرد. بسته به نوع کاربرد، طرح های مختلفی از کوره های ذوب القایی تحت خلاء وجود دارد. این کوره ها بطور کلی در انواع تک و دو محفظه ای وجود دارند. ظرفیت این کوره ها از چند کیلوگرم برای کاربردهای آزمایشگاهی تا ١٠٠ تن برای مصارف صنعتی متغیر می باشد .

در این بخش به منظور آشنایی شما عزیزان با کوره های القایی کتب و مقالات فارسی برای دسترسی رایگان قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.4
2 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کوره های ذوب القایی تحت خلأ (VIM)
2.9MB PDF
دانلود ساخت و بکارگیری VIM در صنعت ریخته گری ایران
509KB PDF
دانلود آشنایی با کوره های القایی
1.29MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • حسین 1400 آبان 15 شنبه

  سپاس‌گزارم

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1400 آبان 19 چهارشنبه

   درود بر شما
   از سایر مطالب سایت ما هم بازدید بفرمایید.

   آیا برای شما مفید بود