چدن های آستمپر شده (Austempering (Ductile Iron

چدن های آستمپر شده Austempering Ductile Ironچدن های آستمپر شده

شرح :  
چدن های آستمپر شده Austempering Ductile Iron  : آستمپرکردن، چدن داکتیل را به یک ماده عالی بهبود می بخشد که ابن ماده دارای خواص جالبی مانند استحکام بالا ،داکتیلیته و چقرمگی ،آمیخته با پوششی مقاوم و قابلیت ماشینکاری می باشد .همه این خواص را می توان با عملیات حرارتی کافی بدست آورد که حاصل آن میکرو ساختاری مطلوب با یک ترکیب شیمیائی معین است.

در این مقاله نتایج آستمپرکردن آلیاژی با۴۵/۰ درصد مس برای یک محدوده زمانی و دمایی گزارش و بررسی شد. در تمامی عملیات ریز ساختار و مقطع شکست با وسائلی نظیر میکروسکوپ نوری و الکترونی و پراش اشعه ایکس تعین گردید. اینها استحکام را نشان می دهند، افزایش طول و انرژی شکست شدیدا به مقدار فریت بینیتی و آستنیت باقیمانده وابسته است . بسیاری کاربردهای آستمپر گزارش می شود .دلیل این پیشنهاد یک ترکیبی از استحکام بالا و چقرمگی و پوشش مقاوم با قیمت پایین است.خواص مکانیکی ADI وابسته به ساختار آستمپر شده است.هر کدام به نوبه خود تابعی از زمان و دمای آستمپر هستند.

اغلب تحقیقات جدید متمرکز شده اند به اثر عناصر آلیاژی و تاثیر آن بر ریز ساختار و خواص آن و واکنش آن در ADI.بعنوان مثال عنصر آلیاژی مس ،منطقه آستنیت را در دیاگرام فازی عریض می کند ،دراین میان افزایش سرعت دگرگونی در مراحل آستمپر  و درصد کربن در زمینه موثر هستند.از طرف دیگر در طی مراحل بعدی آستمپر،مس شاید از تشکیل کاربید جلو گیری کند.هدف ازاین تحقیق ومطالعه اثر متغیرهای آستمپر(دما وزمان) برریز ساختار و خواص مکانیکی چدن داکتیل آلیاژشده با مس است. چدن نشکن آستمپر به عنوان ماده مهندسی جدید، جایگاه خاصی را در صنایع بویژه صنعت خودرو به خود اختصاص داده است، با توجه به استفاده روز افزون از چدن نشکن آستمپر در صنایع مختلف و خواص مکانیکی بسیار خوب آن برای بالا بردن بهره وری این چدن، تنها مشکلی که وجود دارد عملیات ماشینکاری دشوار آنها بعد از فرآیند آستمپرینگ می باشد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterate
2
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود مقاله آنالیز خواص مکانیکی و سطوح شکست چدن داکتیل دوفازی آستمپر شده به همراه ترجمه
7.68MB docx
دانلود مقاله ارزیابی تجربی و عددی از چقرمگی شکست چدن نشکن دو فازی آستمپر شده به همراه ترجمه
815KB docx
دانلود مقاله خصوصیات مکانیکی چدن نشکن آستمپر شده به همراه ترجمه
309KB docx
دانلود چدن های آستمپر شده
1.66MB PDF
دانلود مروری بر چدن های نشکن آستمپر شده (ADI)
7.26MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران