پدیده نفوذ (Diffusion)

پدیده نفوذ (Diffusion)
نفوذ در جامدات

در این فصل یکی از پدیده هابی بررسی می شود که از نتایج رابطه بین خواص و ساختار است و نقش بسیار مهمی در بسیاری از پدیده ها دارد. نفوذ حرکت اتم ها در داخل ماده در مقیاس اتمی است. اتم ها تمایل دارند از جایی که غلضتشان زیادتر است به جایی بروند که غلضت ان اتم کمتر است.

در مقیاس اتمی نفوذ حرکت اتم ها از یک مکان اتمی به مکان اتمی دیگر است. در کل دو مکانیزم کلی برای نفوذ در جامدات قابل تصور است. نفوذ از طریق جاهای خالی و نفوذ بین نشینی. نیروی محرکه نفوذ تفاوت غلظت است. بنابراین اتم ها تمایل دارند از جایی که غلظت آن ها زیاد است به جایی بروند که غلظت ان کمتر است.

نفوذ همیشه برای کاهش در انرژی آزاد گیبس انجام می شود. دو ساز و کار متداول برای نفوذ اتم ها به درون یک جامد وجود دارد و نوع ساز و کار غالب نیز به نوع محل های اشغال شده در شبکه ارتباط می یابد. تم های جانشین معمولا به وسیله ی ساز و کار مکان های خالی از اتم جا به جا شده و نفوذ می کنند. در صورتی که اتم های کوچک تر بر اثر اعمال نیروی آن ها بر اتم های بزرگ پیرامون به طور بین نشین حرکت کرده و جابجا می شود.

 

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.18
2 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود پدیده نفوذ (diffusion)
3.6MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • علی 1400 مهر 03 شنبه

  لینک دانلود خراب است

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1400 مهر 04 یکشنبه

   ممنون از شما
   اصلاح شد

   آیا برای شما مفید بود