معرفی آلیاژ آلومینیوم 5754

مقدمه سری 5000 آلیاژهای آلومینیوم با عنصر شیمیایی منیزیوم شناخته می شوند. این عنصر به خودی خود بسیار فعال و واکنش پذیر است. اما وقتی با آلومینیوم آلیاژ می شود، خواصی کاملا متفاوت در آلیاژ پیدا می کند. 5754 یکی از این آلیاژها است که در این مقاله تصمیم به نقد و بررسی آن را داریم....

در بین آلیاژهای آلومینیوم، هرگاه صحبت از حضور منیزیوم به عنوان عنصر آلیاژی اصلی می شود، بدین معنا است که آلیاژ از سری 5 است. چه در مورد آلیاژهای کار شده و چه در مورد آلیاژهای ریختگی. این دسته از آلیاژها با مقاومت خوردگی بالا، جوش پذیری مناسب و استحکام نسبتا خوب شناخته شده اند.

آلیاژ آلومینیوم 5754 یکی از آلیاژهای کارپذیر پرمصرف خانواده 5000 است. این آلیاژ در استانداردهای اروپایی با نام های AW-5754، AlMg3، A95754 و A-G3M نیز شناخته شده است. این آلیاژ به طور کلی استحکام نسبتا بالایی دارد، به دلیل مقاومت مناسب در برابر خوردگی در محیط های آلوده صنعتی و دریایی استفاده می شود و جوش پذیر است. این آلیاژ را می توان با روش های مختلف جوشکاری قوس، گاز و یا مقاومتی جوش داد. اما قابلیت لحیم کاری مناسبی ندارد.هم چنین ماشین کاری این آلیاژ نیز به خوبی انجام نمی شود.

مشخصات شیمیایی آلیاژ 5754 آلومینیوم

ترکیب شیمیایی آلیاژ 5754 آلومینیوم

خواص مکانیکی آلیاژ آلومینیوم 5754

خواص مکانیکی آلومینیوم 5754

برای آشنایی بیشتر با نحوه نام گذاری آلیاژهای آلومینیوم به پست عملیات حرارتی آلومینیوم مراجعه کنید.

خواص فیزیکی آلومینیوم 5754

خواص فیزیکی آلومینیوم 5754

کاربردها

  • صفحات کف ساختمان
  • کشتی سازی
  • بدنه خودرو
  • پرچ ها
  • تجهیزات ماهی گیری
  • سازه های هسته ای و شیمیایی جوشکاری شده

جمع بندی

آلیاژ 5754 آلومینیوم (کارشده)

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.75
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران