مدل های مومی در صنعت ریخته گری

ریخته گری مومی چیست؟

ریخته گری مومی همان ریخته گری دقیق است با مدل های ذوب شونده از جنس موم.

از آنجاییکه در این روش مدل و قالب استفاده شده، در اثر حرارت سوخته می شوند به آه روش ذوب شونده نیز می گویند.

انواع مدل ها

عموما مدل ها بر اساس وظیفه ای که بر عهده دارند به پنچ دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از :

  • مدلهای ریخته گری ( تولید )
  • مدلهای کمکی
  • مدلهای نمایشی
  • ساده مدل ( زیر سری )

مدلهای ذوب شونده در ریخته گری مومی جز مدلهای تولید یا همان مدلهای ریخته گری به شمار می‌روند چراکه این مدلها مستقیما به قسمت قالبگیری و پس از آن به خط ریخته گری رفته و از آنها استفاده می شود بدون آنکه نیاز به عملیات های دیگری روی آنها انجام گیرد.

در مدلهای تولید به جنس مدل ، نوع قالبگیری و چگونگی سطح جدایش توجه می شود مورد بحث قرار می گیرد و در مورد مدلهای مومی نیز که جز مدلهای تولید به حساب می آیند باید موارد بالا مورد بحث قرار بگیرد.

انواع مدل های مصرف شونده

مدل های مصرف شونده از دو جنس پلی استایرن و موم هستند. معمولاً مدل های متوسط و بزرگ از پلی استایرن و مدل های کوچک از موم ساخته می شوند.

پلی استایرن

پلی استایرن ها از انواع پلاستیک های مورد مصرف در مدلسازی به شما می روند که از خانواده ترموپلاس ها و از پلی مریزاسیون مولکولهای استیرول بدست می آیند.

موم مدلسازی

موارد استفاده از مدل های مومی و یا به عبارتی مدل های ذوب شونده در گذشته برای ریخته گری مجسمه ها و اجسامی نظیر آن بود که این مدلها بنابر ذوق و استعداد هنرمندان و بوسیله دست ساخته می شدند و پس از قالبگیری ، فلز مذاب را مستقیماً روی آن ریخته گری می کردند . اما امروزه این مدل ها از پیشرفته ترین روش های ریخته گری هستند که بهترین کیفیت محصول نهایی را حاصل می کنند .

در روش ریخته گری مومی یا دقیق در گذشته از موم طبیعی استفاده می شد، اما امروزه از نوعی موم مصنوعی با ترکیبات شیمیایی استفاده می شود. برای ساخت مدل های مومی از دستگاه های نیمه یا تمام اتوماتیک تزریقی استفاده می شود.

موم های مدلسازی از نوع حیوانی، گیاهی، معدنی، سنتیکی بوده و شرایط زیر را دارند:

  • درجه ذوب بالای ۴۰درجه سانتیگراد
  • نزدیک به درجه ذوب کلیه خواص خود را از دست می دهد.
  • قابلیت مخلوط شدن خوبی با سایرمواد دارند.
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.53
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتابچه ریخته گری مومی
1MB Rar

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران