رشته متالورژی (معرفی، تحصیل، بازار کار)

متالوژی چیه؟ رشته متالوژی چیه؟ شمایی که سراغ این مطلب اومدی دنبال جواب این چنین سوالات هستی. احتمالاً میخوای انتخاب رشته کنی یا اینکه از یکی شنیدی متالوژی، سوال شده برات که متالوژی چیه!

لابد با خودت تصور کردی یه رشته پزشکیه! آره خب ما متالوژا پزشکیم. با این تفاوت که ما “پزشک فلزات” هستیم. بله! من یه مهندس متالورژ هستم. با من باش تا خیلی ساده شما رو با رشته ام آشنا کنم.

متالوژی چیست؟

خب اولین چیزی که باید بدونی اینه که “متالوژی” از لحاظ لغوی درست نیست. “متالورژی” صحیحشه. می خوای بدونی ریشه این کلمه از کجا اومده؟ مطلب ( متالورژی چیست؟)  رو بخون.

متالورژی علم و هنره شناخت و کار با فلزاته. مهندسین معدن کانی ها رو از دل زمین استخراج میکنن. میدن به متالورژها. ما از سنگ معدن، فلزات رو بیرون می کشیم و در آخر با تکنیک های خاصی ذوب می کنیم. بعد با کلی مطالعه و بررسی متوجه شدیم با فلزات باید چیکار بکنیم تا به خواص مورد نیازمون برسن. اونا رو با همدیگه به نسبت های خاصی مخلوط می کنیم که بهش ” آلیاژسازی ” میگن. فلز مذاب رو ” ریخته گری ” می کنیم یعنی داخل یه قالب میریزیم تا شکل قطعه مورد نظرو پیدا کنه.بعد از اینکه سرد شد هم می بریم با یکی از روش های آنالیز مواد خواصشو بررسی میکنیم ببینیم به اون چیزی که خواستیم رسیده یا نه. تازه یکسری عملیات هم برای تقویت خواص قطعه مون هم انجام میدیم که بهش عملیات حرارتی میگن.

البته فکر نکنی متالورژی فقط همینه! یکسری روش های دیگه هم برای شکل دادن فلزات وجود داره مثل جوشکاری، فورج (اهنگری)، نورد، پرینت سه بعدی، ماشینکاری و …. که تموم اینا جزو رشته متالورژی محسوب میشن.

تازه! خود متالورژی یکی از شاخه های رشته علم و مهندسی مواد هستش. هر ماده ای رو که در اطرافت می بینی مهندسین مواد کشف کردن و ساختن. اینجاست که متوجه وسعت و اهمیت این رشته میشی!

تحصیل در متالورژی

در کشور ما به دو روش میشه وارد این رشته شد، ۱) شاخه فنی و حرفه ای  ۲) شاخه ریاضی فیزیک

 • متالورژی فنی و حرفه ای: از زمان دبیرستان وارد رشته فنی متالورژی در هنرستان میشی و دیپلم متالورژی می گیری. ادامه تحصیلت هم ابتدا فوق دیپلمه. بعد لیساس و فوق لیسانس و …

شاخه فنی بیشتر برای تربیت تکنسین فنی برنامه ریزی شده، فارغ التحصیلان متالوژی (متالورژی) از هنرستان توانایی بالایی در فن ریخته گری کسب میکنن و بلافاصله میتونن در کارگاه ها و کارخانجات شروع به کار کنن یا اینکه حتی کارگاه ریخته گری احداث کنن. در طول دوران هنرستان، علاوه بر دروس عمومی مثل عربی و ادبیات و زبان، دروس تخصصی مثل تولید قطعات فلزی به روش ریخته گری، مدل سازی و ماهیچه ها، دانش فنی پایه، نقشه کشی فنی رایانه ای، عملیات ذوب و ریخته گری، تکمیل کاری قطعات فلزی، قالب گیری و آلیاژسازی، عملیات تغییر خواص متالوژیکی فلزات، دانش فنی تخصصی  رو آموزش می بینن.

 • متالورژی ریاضی فیزیک: در شاخه ریاضی و فیزیک، رشته مهندسی مواد و متالورژی بصورت کارشناسی پیوسته ارائه میشه. کارشناسی پیوسته مهندسی مواد و متالورژی نسبت به رشته متالورژی هنرستان، از جنبه ریاضیات و محاسبات مهندسی تواناتر میشن همچینن دید عمومی تری به رشته متالورژی پیدا میکنن و فقط محدود به ریخته گری نمیشن. اما در عوض از جنبه توانایی فنی نسبت به هنرستانی ها ضعیف تر هستن. متالورژی فیزیکی، متالوژی مکانیکی، کریستالوگرافی، عملیات حرارتی، روش های شکل دادن از دروسی هستن که در کارشناسی پیوسته رشته متالوژی ارائه میشن.

چه افرادی بیان سراغ این رشته ؟

این رشته شرایط منحصربفردی داره که در هیچکدوم از رشته های مهندسی دیده نمیشه. ازونجاییکه این رشته هم علمه و هم مهندسی (برخلاف سایر رشته ها که فقط علم یا مهندسی هستن ) در این رشته دو دسته افراد می تونن موفق باشن:

 • افراد عملگرا و دوستدار فضای کاری عملی و فنی: بخش اجرایی این رشته فضای کاری خشن و محیط اغلب آلوده و پرخطری داره، یا نزدیک کوره ذوب هستی، یا تو خط تولید نورد و قطعات، یا داری تو سایت ها زیر آفتاب بازرسی انجام میدی یا تو سکوهای نفتی هستی و … . اصطلاحاً باید علاقه به کار فنی داشته باشی و خیلی با فضای سختش مشکل نداشته باشی.

 

 • افراد دوستدار دانش و پژوهش: بخش علمی این رشته هم جای کار زیادی داره و زمینه های زیادی هستن که نیاز به پژوهش دارن، علم مواد خیلی جذابه و دوستداران زیادی داره. اما باید دقت کنی افرادی که در این زمینه در کشور مشغول بکار میشن بسیار بسیار کم هستن. برای اینکه چنین موقعیتی داشته باشی یا باید هیئت علمی دانشگاه بشی، یا تو یه آزمایشگاه یا شرکت دانش بنیانی استخدام بشی.

رشته متالوژی

بازار کار متالورژی

متالوژی (متالورژی) بازار کار وسیعی داره، کارگاه های ریخته گری، مدلسازی، جوشکاری، بازرسی جوش، ماهیچه گیری، فولادسازی، شمش ریزی، قطعه ریزی از کارخونه هایی هستن که تکنسین ها و مهندسین متالورژی می تونن در اونها شاغل بشن. عناوین شغلی که معمولاً در آگهی های استخدام مهندسی مواد و متالورژی مشاهده میشه :

 • کارشناس کنترل کیفیت
 • اپراتور خط تولید
 • کارشناس فروش
 • مهندسی جوش و بازرسی
 • اپراتور یا سرپرست آزمایشگاه
 • کارشناس تحقیق و توسعه

در مورد هر کدوم یک از عناوین شغلی بالا در مطلب رشته مهندسی مواد و متالورژی توضیح داده شده، همچنین می تونید در مطلب بازار کار مهندسی مواد و متالورژی در مورد حقوق و درآمد بیشتر بخونید.

رشته متالوژی بخونم؟

بازم میگی متالوژی؟!!

اینکه تصمیم بگیری رشته متالورژی رو بخونی یا نه، به سه عامل بستگی داره:

 • اوضاع این رشته در کشور: کشور ما از لحاظ منابع معدنی غنیه، سنگ آهن، مس، آلومینیم رو به فراوانی داریم. به همین دلیله که متالورژی جای خیلی ویژه ای در کشور داره. بازار کارش خوبه به نه نسبت بقیه رشته های مهندسی.
 • استعداد: باید ببینی استعداد کارهای فنی رو داری یا نه. بشتر با رشته آشنا شو ببین استعداد رشد در این زمینه رو داری یا نه. این خیلی خیلی مهمه.
 • علاقه:  اگه این نوشته رو خوندی و به این رشته علاقه مند شدی، شک نکن که در اشتباهی!! خیلی کار داره تا متوجه بشی به یک حوزه علاقه داری واقعاً ! اینکه الان علاقه مند شدی یه شروعه فقط. باید در شرایط کارش قرار بگیری ببینی آیا اونموقع هم می تونی بگی به این حوزه علاقه دارم یا نه!

هر چه در مورد آشنایی با این رشته بخوای در سایت ایران مواد پیدا می کنی. به این مطلب کوتاه بسنده نکن و در سایت جستجو کن تا اطلاعات کافی کسب کنی. دو تا مطلب پایین هم ببین :

رشته مهندسی مواد و متالورژی

متالورژی چیست؟

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.16
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران