طیف سنجی رامان (Raman Spectroscopy)

روش های طیف سنجی یا اسپکتروسکوپی به روش هایی گفته می شود که در آن ها مطالعه بین ماده و نور مورد بررسی قرار می گیرد. در این میان، طیف سنجی رامان به عنوان یک روش آنالیز عنصری برای شناسایی مولکول ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اصول این روش بدین صورت است که با تابش امواج الکترومغناطیس، انرژی میان فوتون های تابیده شده و مولکول های ماده انتقال پیدا می کند. در صورتی که فوتون های اولیه انرژی از دست بدهند، طول موج آن ها افزایش می یابد و در صورتی که انرژی دریافت کنند، طول موج ان ها کاهش می یابد. بر این اساس، طیف سنجی رامان به دو دسته استوکس و آنتی استوکس تقسیم بندی می شود.

تست رامان در بسیاری از موارد شباهت زیادی با روش طیف سنجی مادون قرمز داردو در بسیاری از موارد، این روش به عنوان یک روش مکمل برای طیف سنجی مادون قرمز شناخته می شود. اما یکی از مزایای این روش در مقایسه با طیف سنجی مادون قرمز در این است که طیف های رامان در آب تداخل نمی کنند. بنابراین از محلول های آبی نیز می توان طیف رامان را به دست آورد.

طیف سنجی رامان امروزه کاربردهای گسترده ای در علوم مهندسی به ویژه بحث شناسایی و تعیین خواص نانومواد داشته است که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

  • شناسایی و جداسازی برخی از ترکیبات معدنی و آلی
  • آنالیز نانوذرات برخی از مولکول های آلی و نانولوله های کربنی
  • تعیین ساختار نانومواد و آلوتروپ های کربنی
  • شناسایی داروها و مواد مخدر
  • شناسایی DNA
  • شناسایی تومورها و سلول های سرطانی

در این بخش جزوات آنالیز رامان برای دانلود در اختیار شما قرار داده شده است. شما می توانید این جزوات را از لینک زیر دریافت کنید.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.33
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران