پارگی داغ آلیاژهای آلومینیم

پارگی داغ آلیاژ های آلومینیم

پارگی آلیاژ های آلومینیم

دلایل پارگی داغ برخی از آلیاژ های آلومینیم

پارگی داغ یک عیب معمول و جدی است که در حین انجماد قطعات ریخته گری با آن مواجه می شویم . پارگی داغ به شکل ترک روی سطح یا داخل قطعه ریختگی بوجود می اید . پارگی داغ معمولاً بزرگ و قابل دید با چشم غیر مسلح است. گاهی اوقات، این عیوب می توانند بسیار کوچک باشند و با بازرسی مایعات نافذ (PT) یا ذرات مغناطیسی (MT) مشخص شوند. پارگی اصلی و مشتقات جزئی بسیار آن عموماً مسیر بین دانه ها را دنبال می کنند و سطح شکست معمولاً مورفولوژی دندریتی از خود نشان می دهد [ موضوع پارگی داغ بصورت گسترده تا کنون بررسی شده و تست ها و تکنیک های بسیاری در این زمینه توسعه داده شده است. مطالعات نشان می دهد که پارگی داغ یک پدیده پیچیده می باشد.برای درک بهتر این پیچیدگی کافیست بدانیم که پارگی داغ در فصل اشتراک انتقال حرارت،جریان سیال و جریال جامد و فاکتورهای مختلف که در شکل دادن آن موثرند واقع شده است. این فاکتور ها شامل ترکیب آلیاژ، انجماد و خواص ترمومکانیکی، عملیات آلیاژسازی، ریخته گری و طراحی قالب، مواد قالب، وسایر پارامترهای فرایند می شود. در طی سالیان گذشته تئوری ها و مدل های بسیاری پیشنهاد شده است.

امروز تقریباً پذیرفته شده که پارگی داغ زمانی شکل می گیرد که تنش های القاشده حرارتی (کرنش ها) درحین پروسه انقباض ناشی از انجماد که این انقباض از قدرت پرکردن ترک های اولیه توسط سیستم تغذیه مایع و خمیری بیشتر است، انباشته می شوند. هرچند که، نتایج آزمایشات متناقض بود و نظریه های ضد و نقیضی روی جوانب مختلف و مهم داده شد. علاوه براین، افزایش تقاضا برای آلیاژ های با کارایی بالا اکنون نور و توجه بیشتری روی اهمیت مطالعه پارگی داغ می افکند چرا که آلیاژهای جدید با این مشکل روبرو هستند و برای رشد و توسعه این آلیاژها نیاز به دانش و دیتابیس داریم . بنابراین مطالعه پارگی داغ ناحیه تحقیقاتی در بخش ریخته گری باقی مانده است.

برای جلو بردن این پژوهش تا سطح پیشرفته، همکاری MPI با CANMET MTL یک ازمون مقداری وکمّی ساده و معتبر را توسعه داد و آنرا برای محاسبه پارگی داغ در آلیاژ های ریختگی آلومینیم مورد استفاده قرار داد. این آزمون در مشخصه یابی رفتار پارگی داغ و در مطالعه تاثیر متغیرهای مختلف برای آلیاژهای ۲۵۶ و A356 مورد استفاده قرار گرفت. این کار پژوهشی در چندین سری مقاله ارائه خواهد شد. این مقاله روی مطالعه تاثیر پارامترهای فرایندی: فوق ذوب و دمای قالب، تمرکز خواهد کرد.

این مقاله به صورت کامل به این موضوع پرداخته است . هم اکنون میتوانید این مقاله ارزشمند را به صورت زبان اصلی و هم ترجمه شده دریافت کنید.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
2.33
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود مقاله دلایل پارگی داغ برخی از آلیاژ های آلومینیم
4 MB

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران