راهنمای جامع خرید و فروش فلورین (CaF2)

مقدمه طی سال های اخیر، همراه با رشد روز افزون صنایع، کاربرد فلورین افزایش یافته است. به دنبال آن، بازار خرید و فروش فلورین نیز روز به روز داغ تر می شود. فلوریت (Fluorite) یا فلوراسپار که به اشتباه در ایران فلورین نامیده می شود، اهمیت بالایی در صنایع متالورژی، شیشه و سرامیک دارد. برای آشنایی بیشتر با این محصول با ما همراه باشید....

فلورین چیست؟

فلورین (فلوئوریت) با فرمول شیمیایی CAF2 مهم ترین کانی عنصر فلوئور (F) در طبیعت است. این کانی در حالت «کلسیم فلوراید» خالص، به رنگ سفید است. اما با وجود ناخالصی های متعددی که طی فواصل زمین شناسی به آن افزوده می شود، ممکن است رنگ های متعددی به خود بگیرد. متقاضیان خرید فلورین ممکن است این کانی را به رنگ های زرد، سبز، صورتی، آبی، بنفش، بی رنگ و سیاه نیز در بازار پیدا کنند. معمولا به صورت نیمه شفاف و دارای جلای شیشه ای است. بخش اعظمی از بازار خرید و فروش فلورین با هدف تولید اسید فلوریدریک‌ شکل گرفته است. این اسید از اثر اسید سولفوریک بر فلورین به دست می ‌آید.

سنگ فلورین (فلوریت)

شبکه کریستالی فلورین

فلورین با نوعی سیستم کریستالی مکعبی با نام «فلوریت» متبلور می شود. این سیستم با دو حالت در نظر گرفته می شود. در حالت اول، کاتیون های +Ca2 در گوشه ها و مرکز وجوه (FCC) و آنیون های F با سیستم SC درون ساختار قرار می گیرد.

ساختار کریستالی فلورین

در حالت دوم، آنیون های F همچنان در مکان های حالت اول خود قرار دارند. اما کاتیون های +Ca2 به مراکز یال های مکعب انتقال یافته اند. این دو حالت از نظر خواص کریستالی با هم یکسان اند. تنها تفاوتی که دارند، مبدا جهت ­دهی متفاوت است. دلیل رخ دادن سیستم حالت دوم، ترکیب شدن کاتیون ها با ناخالصی های مختلف است.

ساختار کریستالی کلسیم فلورید

فلوریت از چه منابعی استخراج می شود؟

کانسارهای فلوئوریت می توانند دارای منشاء رسوبی از مواد کربناته باشند. یا به صورت رگه ای با سنگ های آذرین همراه باشند. عيار فلوئورين در مکان های قابل استخراج رگه ها، معمولاً بين 25 تا 80 درصد است. عيارهای بالاتر از 90 درصد نيز در مناطق محدودی مشاهده شده است.

اما روند استخراج فلورین به چه صورتی است؟

تولید فلورین در کشور ما بر حسب نیاز صنایع ذوب مادر، از سال 1354 شروع شد. در این راستا فقط معدن فلورین و سرب «پاجمیانا» احداث و بهره برداری شد. لذا با توجه به ضرورت تولید فلورین با توجه به توسعه تولید فولاد، این معدن در سال های بعد از انقلاب توسط کارشناسان زغال سنگ البرز مرکزی توسعه یافت.

این معدن در استان مازندران و شهرستان سواد کوه (در 2 کیلومتری بعد از شهرستان دوآب) در بخش خطیر کوه قرار دارد. از لحاظ وضعیت زمین شناسی، این ناحیه شامل نهشته های مربوط به دوران دوم زمین شناسی است. البته امروزه معادن فلورین دیگری نیز در کشور ما احداث شده اند.

استخراج فلورین معمولا به صورت هیدروترمال است و به ندرت در شرایط پگماتیتی انجام می گیرد. برای انجام استخراج ابتدا لازم است نحوه عملکرد رسوبات و رگه ها بررسی شود. با توجه به شرایط، فرایند استخراج گاهی به صورت زیر زمینی (تونلی) و گاهی نیز به صورت روباز انجام می گیرد.

برای استخراج فلورین معمولا چاه هایی با طول های 80، 120 و 140 سانتی متری حفر می شود. این حفاری با استفاده از چکش های حفاری با وزن 18 و 24 کیلویی انجام می شود. پس از استخراج فلورین از دل کوه ها و سنگ ها، نوبت به عملیات کانه آرایی فلورین از باطله بر اساس تجربه کارگران و نیز با استفاده از سرند می رسد.

فرایند استخراج و تولید فلورین

خواص فیزیکی و مکانیکی فلورین

خواص کلسیم فلورید (CaF2)

کدام کشورها بیشترین ذخایر فلورین را دارند؟

فلورین قابلیت تشکیل در محدودۀ وسیعی از شرایط زمین شناسی را دارد. برای همین هر کشوری بازار فروش فلورین مخصوص به خود را دارد. از نظر میزان ذخایر فلوئوریت، بر اساس گزارشات سازمان زمین شناسی و معدن آمریکا (در سال 2000) کشور مکزیک با ۳۲ میلیون تن در رتبه اول و کشورهای آفریقای جنوبی و چین به ترتیب با ۳۰ و ۲۳ میلیون تن در مقام دوم و سوم را دارند.

بعد از این کشورها، فرانسه با ۱۰ میلیون تن و اسپانیا با ۶ میلیون تن در رتبه های بعدی قرار می ‌گیرند. بر اساس اطلاعات وزارت صنایع و معادن، در سال ۲۰۰۱ میلادی، جمعا بیش از ۱/۳ میلیون تن ذخیره احتمالی و بالغ بر  5/1 میلیون تن ذخیره قطعی فلورین در ایران وجود داشته است.

از فلورین برای چه مصارفی استفاده می شود؟

کاربردهای متالورژیکی

فلورین به دلیل خاصیت کمک ذوب بودن، در صنایع‌ متالورژی کاربردهای زیادی دارد. خرید فلورین یا فلوئور اسپار، به عنوان گدازآور همراه با آهک برای بهبود سیالیت سرباره، رواج زیادی در بازارهای مرتبط با صنعت ذوب دارد.

فلورین سیالیت سرباره را (با کاهش نقطه ذوب آن) افزایش می دهد و در نتیجه، حذف گوگرد و فسفر را از فولاد مذاب و انتقال آن به سرباره را ممکن می سازد. فلورین در تصفیۀ سرباره الکتریکی، با نسبت 70 به 30 (فلورین به آهک) استفاده می شود.

صنايع توليد الكترود، آلومينيوم و صنايع فولادسازی بيش از 95 درصد از مصرف جهانی فلورين را به خود اختصاص داده ‌اند. بنابراین مشتری های اصلی فروش فلورین در جهان به شمار می روند. بر همين اساس ساليانه حدود 90 هزار تن فلورين به مصرف اين صنايع رسانده می شود. حدود مصرف هر يک از اين صنايع به شرح زير است:

  • صنايع فولاد سازی: 85-75 هزار تن
  • صنايع توليد آلومينيوم: 10-5 هزار تن
  • صنايع توليد الكترود جوشكاری: 5-1 هزار تن

کاربردهای شیمیایی

یکی از کاربردهای مهمی که هدف خرید و فروش فلورین است، کاربردهای شیمیایی آن است. از حدود یک کیلوگرم فلورین، 454 گرم اسید فلوریدریک (HF) تهیه می‌ شود. این اسید کاربردهای متعددی از جمله در تهیه فلوروکربن‌ ها، پاک کننده‌ ها، فعال کننده‌ های سطحی مواد دارویی و عوامل کف‌ زا در آتش نشانی دارد.

با واکنش فلورین با اسید سولفوریک و گرمایش آن در کوره، گاز فلورید هیدروژن (HF) و سولفات کلسیم تولید می گردد. پس از تصفیه به وسیلۀ گازشویی، چگالش و تقطیر، HF به صورت HF بی آب (مایع دود کننده بی رنگ) نیز به فروش می رسد.

کاربردهای اپتیکی

بلور فلورین ضریب شکست کمی دارد، بنابراین اشعۀ ماوراء بنفش را به خوبی از خود عبور می‌ دهد. از این رو از آن برای ساخت عدسی‌ های شیئی بدون تداخل رنگی در میکروسکوپ‌ استفاده می شود. همچنین یکی از اهداف خرید فلورین ، استفاده از آن در سیستم‌های لیزری با انرژی زیاد و همچنین به عنوان منشور در سیستم‌ های اپتیکی است.

کاربردهای سرامیکی

هدف مهم دیگر خرید و فروش فلورین برای کاربردهای سرامیکی است. این محصول در تولید شیشه ‌های سفید و لعابی کاربرد دارد. در تولید این شیشه ها فلورین به عنوان کمک‌ ذوب و مات کننده عمل می‌ کند. لازم به ذکر است فلورین واکنش‌ هایی با سایر اجزای لعاب انجام می دهد که باعث فساد این ترکیبات‌ و ایجاد سوراخ‌ های سوزنی در لعاب شیشه می‌ شود. بنابراین باید در استفاده از آن احتیاط هایی صورت گیرد.

کاربردهای درمانی

سنگ فلورين در درمان بيماری ‌ها و عوارض مغزى و حل مشكلات ذهنى کاربرد دارد. این ماده باعث رشد، كشش و قدرت تشخيص مغز انسان می‌ شود. همچنین براى درمان بيمارى هاى استخوانی مانند التهابات مفصلى، استخوانى و انواع آرتروز بسيار مؤثر است. فلورین كبد را تقويت می كند و به تمركز حواس كمک شایانی می نماید. فروش فلورین به صورت سنگ آن، به علت زیبایی و خواص درمانی، در ایران رواج زیادی دارد.

در هنگام خرید فلورین به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مهم ترین نکته ای که برای خرید فلورین باید به آن توجه کنید، گریدهای مختلف آن است. در واقع لازم است ابتدا کاربرد مورد نظر خود را در نظر بگیرید و با استفاده از مواردی که در ادامه ذکر می کنیم، تصمیم به خرید فلورین بگیرید. این گریدها بر اساس عیار و خلوص محصول سنجیده می شوند که عبارتند از:

راهنمای خرید و فروش فلورین (کلسیم فلورید

قبل از خرید فلورین لازم است شناخت خوبی از تامین کننده های فلورین معتبر در کشور پیدا کنید. مهم ترین وسیله شناخت استفاده از تجربیات افراد با سابقه و مشورت با مشاورین حوزه خرید و فروش مواد کمک ذوب است.

اکثر عرضه کننده های فلورین، این محصول را با عیارها و دانه بندی های مختلفی برای صنایع مختلف فولاد و ذوب به فروش می رسانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دانه بندی، موجودی، آنالیز پودر و قیمت فلورین می توانید با کارشناسان شرکت مورد نظر تماس بگیرید. البته بسیاری از شرکت ها قابلیت استعلام آنلاین قیمت فلورین را در سایت خود دارند. واضح است که عیارهای بالاتر فلورین، قیمت بیشتری دارند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.98
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران