۲۹ دی ۱۳۹۷
961 بازدید

الکترود جوشکاری
الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری

الکترود مفتول فلزی است که دور تا دور آن توسط پوشش فلاکس ( Flux Coating ) احاطه گردیده است. قطر آن از روی قطر مغزی آن محاسبه می گردد. روکش الکترود اغلب از آهک، سلولز، اکسید سدیم، خاک رس و یا آزبست تشکیل گردیده است. از الکترود جهت پرکردن فضای اتصال مابین دو سطح مورد جوشکاری استفاده می گردد. مواد تشکیل دهنده روپوش الکترود نه تنها خواص فیزیکی و شیمیایی جوش را تعیین می کند، بلکه خصوصیات کاری الکترود را نیز روشن می سازد. استفاده از الکترودهای مختلف نیاز به فنون مختلفی دارد بنابراین این الکترودها را می توان مطابق خصوصیات کاری و شرایط اتصالات جوش شونده به عنوان پر کن، پی گیر سریع وشکل گیر سریع طبقه بندی نمود .

تقسیم بندی الکترودها

بطور کلی متریال مورد استفاده در ساخت هسته الکترود را به دو گروه عمده تقسیم می کنند:

  • گروه آهنی (نظیر فولاد)
  • گروه غیر آهنی(نظیر مس ، آلومینیوم)

اصولا الکترود ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته تقسیم می شوند :

  • الکترود های پوشش دار
  • الکترود های بدون پوشش

تمامی الکترود های مصرفی جوش برق پوشش دار هستند و الکترود های بدون پوشش در جوشکاری گاز یا همان جوش آرگون و CO2 مصرف می شوند.

ترکیب شیمیایی الکترودها

ترکیب شیمیایی الکترود باید شبیه فلز مورد جوش باشد . در الکترود مصرفی مقداری حرارت مقاومتی در اثر عبور جریان برق در الکترود تولید می شود که در این حرارت باعث بالا رفتن نرخ ذوب الکترود شده و به حوضچه جوش بر می گردد. به همین دلیل مقدار بیشتری از حرارت تولید شده در قوس یا الکترود مصرفی به حوضچه جوش منتقل می شود. راندمان حرارتی در الکترود های غیر مصرفی (۶۰-۵۰ در صد ) کمتر از الکترود های مصرفی (۹۰-۷۵ در صد) است . بالابودن راندمان حرارتی موجب باریک تر شدن منطقه متأثر از جوش شده واز نظر سرعت جوشکاری و اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

در این پست دو فایل PDF درباره الکترود جوشکاری و انواع آن، شکل فلز جوش در اتصالات و ساختار منطقه جوش، برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.

عماد
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید