کتاب عیوب ریخته گری انجمن ریخته گران آمریکا Analysis of Casting defects

آنالیز عیوب ریخته گری

عیوب ریخته گری

آنالیز عیوب ریخته گری انجمن ریخته گران آمریکا

Analysis of Casting defects an American Foundry society publication

ریخته گری قطعات از قدیم الایام بدلیل شرایط متالورژیکی و تکنولوژیکی دجار عیب و نقص های متعددی بوده و مهم ترین وظیفه ریخته گران شناخت ، کنترل و رفع این عیوب بوده است . عیوب ریخته‎گری مانند تخلخل، غیر یکنواختی، ترک خوردگی و موارد دیگر تحت شرایط عملی در قطعات تولیدی در صنعت بوجود می‎آیند. یک عیب ممکن است دقیقا منشعب یکی از علل موجود و یا نتیجه ترکیبی از آنها باشد. در برخی موارد حتی علت برخی از عیوب هنوز معلوم نگردیده است. هرگونه عملی برای تقلیل یا حذف  آنالیز عیوب ریخته گری باید تحت شرایط اقتصادی انجام شود تا هزینه تولید در مقابل کیفیت تولید در موازنه قرار گیرد. در کتاب آنالیز عیوب ریخته گری بطور کامل به انواع  ، دلایل ایجاد و روش های رفع آن پرداخته شده است .

عیوب ریخته گری به کلیه نارسایی ها و نواقصی اطلاق می گردد که از فقدان کامل محاسبات علمی وفنی طراحی و تکنولوی و انتخاب غیرصحیح مواد، عدم کنترل فرایند تولید، تجهیزات نامناسب حاصل شده و قطعه یا قطعات را در محدوده خارج از استاندارد پذیرش قرار می دهد. در کنار تعریف فوق عیوب بسیاری وجو دارند که به هر صورت و در تحت هر گونه شرایط عملی تحت عنوان عیوب نام برده شده و در تمام تولیدهای ریختگی بطور مشابه مردود شناخته می شوند. در این گروه می توان از نیامد، سردجوشی ، زخمه های بزرگ و غیره نام برد. از این رو به منظور تسلط کامل بر تعاریف، آنالیز عیوب ریخته گری به دو دسته عمده زیر تقسیم می شوند :

الف : به عیبی اختصاص دارد که موجبات برگشت قطعه از خط تولیدو عدم عرضه آن به قسمت فروش گردیده و یا با تعمیر و ترمیم که مستلزم مخارج و هزینه های بیشتری است قابلیت عرضه پیدا می کند.

ب: ناهمگنی ها : به عیوب و اشکالات درونی و سطحی اطلاق می شود که عملاً کارآیی قطعه در ضمن کار را کاهش داده و گاه موجبات از کار افتادگی زودهنگار آن را فراهم می ساز ولی از نظر تولید ریخته گری و بر حسب دامنه استاندارد و حدود پذیرش ممکن است به عنوان قطعه قابل قبول عرضه شده و یا آنکه مردود شناخته شود.

کتاب پیوست منتشر شده توسط انجمن ریخته گران آمریکا و به زبان انگلیسی است.

برای دریافت جزوه اطلس عیوب ریخته گری به زبان فارسی اینجا کلیک کنید.

عیوب ریخته گری تحت فشار آلومینیم از این لینک قابل مشاهده است.

عیوب ریخته گری چدن ها در این لینک قابل مشاهده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rate
1
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود Analysis of Casting defects
31.66MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران