آلیاژ آلومینیوم 6262 ؛ آن چه خوبان همه دارند!

مقدمه آلیاژ آلومینیوم 6262 یکی از آلیاژهای عملیات حرارتی پذیر آلومینیوم با استحکام بالا محسوب می شود. این آلیاژ بسیاری از خواص مطلوب مکانیکی و شیمیایی که از یک آلیاژ آلومینیوم انتظار می رود را دارد و به همین دلیل از آن برای کاربردهای متنوعی در صنایع ساخت و تولید استفاده می شود. در این مقاله بیشتر درباره خصوصیات این آلیاژ بحث خواهیم کرد....

آلیاژهای آلومینیوم سری 6xxx که در اصطلاح به نام سری 6000 معروف شده اند، دسته ای از آلیاژهای کارپذیر آلومینیوم با استحکام بالا هستند. استحکام این دسته از آلیاژها مدیون حضور عناصر منیزیوم و سیلیسیوم است که عناصر آلیاژی اصلی سری 6000 محسوب می شوند.

آلیاژ آلومینیوم 6262 یکی از آلیاژهای عملیات حرارتی پذیر آلومینیوم محسوب می شود که در استانداردهای مختلف با نام های A96262 و AlMg1SiPb نیز شناخته می شود. این آلیاژ توسط روش های شکل دهی مثل اکستروژن، نورد یا آهنگری به قطعه تبدیل شده و مورد استفاده قرار می گیرد، اما استحکام بخشی به این آلیاژ توسط روش پیرسختی انجام می شود. (برای مطالعه بیشتر در خصوص روش پیرسختی آلیاژهای آلومینیوم به پست عملیات حرارتی آلومینیوم مراجعه کنید).

خواص فیزیکی آلیاژ آلومینیوم 6262

آلیاژ 6262 یکی از آلیاژهایی است که قابلیت ماشین کاری مناسبی دارد و به آن آلیاژ ماشین کاری آزاد (FMA) گفته می شود. این موضوع به دلیل حضور عناصر سرب و بیسموت در ترکیب آلیاژ است که قابلیت ماشین کاری آن را بهبود می بخشد. به همین دلیل به راحتی با ابزارهای تراش مثل CNC و دریل می توان شکل نهایی را تولید کرد.

ترکیب شیمیایی آلومینیوم 6262

برای دستیابی به سطوح صاف می توان از ابزارهای برش تندبر یا کاربیدی استفاده کرد. هنگامی که برشکاری به صورت مختصر انجام شود، می تواند به صورت خشک انجام گیرد، اما برای برشکاری های سنگین باید از روانکار استفاده کرد.

خواص آلیاژ آلومینیوم 6262

مقاومت خوردگی

6262 یکی از مقاوم ترین آلیاژهای آلومینیوم در برابر خوردگی در محیط های هوا و دریا است. اما توجه داشته باشید که در صورتی که آلیاژی با پتانسیل خوردگی متفاوت در کنار آن قرار گیرد، می تواند ایجاد خوردگی گالوانیک کند.

تمام کاری

هدف از فرایندهای تمام کاری (Finishing processes) تغییر مشخصات سطح قطعه تولید شده برای رسیدن به ویژگی خاصی است. این کار می تواند از طریق تغییر شکل، اضافه کردن یا جایگزینی آلیاژی با ویژگی های متفاوت در سطح قطعه انجام شود. آلیاژ آلومینیوم 6262 از این نظر قابلیت مناسبی دارد و می توان با روش آندایزینگ انواع پوشش ها را بر روی آن اعمال کرد.

اتصال

آلیاژ 6262 قابلیت جوشکاری مناسبی دارد و با انواع روش های گازی یا قوسی قابل اتصال است. این آلیاژ در مواردی که نیاز به اتصال از طریق جوشکاری باشد، می تواند جایگزین آلیاژ 2011 شود. همچنین لحیم کاری این آلیاژ نیز امکان پذیر است. انتخاب صحیح فیلر می تواند تاثیر مهمی بر خواص مکانیکی اتصال نهایی داشته باشد.

خواص اتصال آلیاژ 6262 آلومینیوم

روش های عملیات حرارتی

مهم ترین روش های عملیات حرارتی که بر روی این آلیاژ انجام می شوند، عبارتند از:

  • T6: عملیات حرارتی انحلال و پیرسازی مصنوعی انجام می شود.
  • T6511: عملیات حرارتی انحلال + آزادسازی تنش با استفاده از کشش و پیرسازی مصنوعی انجام می گیرد.

خواص مکانیکی آلیاژ آلومینیوم 6262

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران