۱۹ مرداد ۱۳۹۸
197 بازدید

کتاب محاسبات عددی دکتر نیکوکار
کتاب محاسبات عددی

محاسبات عددی به روش های مطالعه و استفاده از شیوه های محاسباتی برای حل مسائلی از ریاضیات پیوسته گفته می شود که با روش های معمول تحلیلی و دقیق قابل حل نیستند. مسائلی که در این درس مورد بررسی قرار می گیرند ممکن است به طور مستقیم از دروسی مثل حسابان، معادلات دیفرانسیل و یا جبر خطی عددی ناشی شوند.

محاسبات عددی یکی از جالب ترین و پرمحتواترین دروسی است که در دوره کارشناسی ارائه می شود. به عنوان مثال با مطالعه این درس با مطالعه این درس قادر به حل معادلاتی می شویم که به روش کلاسیک قادر به حل آن ها نبودیم یا مقادیر انتگرال هایی را محاسبه می کنیم که به روش معمول قادر به تعیین مقادیر آن ها نیستیم. به همین دلیل این درس در کنار دروسی مانند معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی و ریاضی عمومی یکی از دروس پایه در رشته های مهندسی به حساب می آید.

کتاب محاسبات عددی دکتر مسعود نیکوکار یکی از مهم ترین کتاب هایی است که برای تدریس درس محاسبات عددی در دانشگاه های کشور معرفی می شود. یکی از ویژگی های بارز این کتاب بیان مطالب به زبانی ساده است که باعث شده تا مفاهیم به ساده ترین شکل قابل فهم باشند. در کنار آن حل مسائل متعدد برای هر مبحث باعث شده تا کتاب محاسبات عددی دکتر نیکوکار به یکی از بهترین کتب آموزش برای این درس تبدیل شود.

این کتاب مشتمل بر هشت فصل به شرح زیر است:

  • فصل۱: خطاها
  • فصل۲: حل عددی معادلات f(x)=0
  • فصل۳: درون یابی و برون یابی
  • فصل۴: مشتق گیری و انتگرال گیری عددی
  • فصل۵: روش های عددی حل معادلات دیفرانسیل معمولی
  • فصل۶: ماتریس ها و حل دستگاه های معادلات خطی و غیر خطی
  • فصل۷: تعیین مقادیر ویژه ماتریس ها
  • فصل۸: روش حداقل مربعات

علاوه بر مطالب آموزشی ازائه شده در این فصل با توجه به اهمیت یادگیری نرم افزارهای محسبات عددی، در قسمت پیوست برنامه نویسی الگوریتم های ارائه شده در کتاب با زبان ++C ارائه شده است. هم چنین در انتهای کتاب فهرستی از سوالات چهارگزینه ای کنکورهای دانشگاه های سراسری و آزاد سال های گذشته به همراه حل تشریحی ارائه شده است.

گرچه امروزه اغلب این محاسبات توسط رایانه انجام می شوند. بنابراین آموزش نرم افزارهای محاسبات عددی برای سهولت در انجام محاسبات ضروری است. از مهم ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای محاسبات عددی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در این بخش کتاب محاسبات عددی دکتر نیکوکار به همراه حل مسائل صورت تشریحی آن برای دسترسی در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.

امیرمحمد دارابی
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید