کامپوزیت های زمینه سرامیکی Ceramic Matrix Composites

کامپوزیت های زمینه سرامیکی (K.K. Chawla)

علم و مهندسی مواد (MS&E) به خودی خود یک فعالیت بین رشته ای است. محققان از طیف گسترده ای از رشته ها ، چوب فلزی ، سرامیک ، فیزیک ، شیمی ، مکانیک ، مهندسی برق و الکترونیک و غیره می توانند و در فعالیت های MS&E شرکت کنند. نیاز و مطلوبیت چنین تلاشی میان رشته ای قابل درک است ، به همان اندازه که مواد پیشرفته یا با کارایی بالا برای هر یک از صنایع مدرن بسیار مهم هستند. تقریباً یک اصل بدیهی است که پیشرفت در هر زمینه (انرژی ، مصالح ساختمانی ، حمل و نقل ، الکترونیک ، هوافضا ، انرژی الکتریکی ، محصولات مصرفی و غیره) بستگی به در دسترس بودن مناسب دارد.

زمینه های مرسوم در تهیه کامپوزیت های زمینه سرامیکی عبارتند از انواع گوناگون شیشه، شیشه سرامیک ها و سرامیک هایی همچون کربن، کاربید سیلیسیم، نیترید سیلیسیم، آلومینات ها و اکسیدها.

تقویت کننده های مورد استفاده عبارتند از کاربیدها، بوریدها، نیتریدها، اکسیدها و کربن. کامپوزیت های زمینه سرامیکی تنها کامپوزیت هایی هستند که بالای c ? 900 استحکام باقی مانده دارند. عمده ترین کامپوزیتهای زمینه سرامیکی عبارتند از: کامپوزیت های کربن/ کربن، کامپوزیتهای آلومینا/ Sic و کامپوزیتهایی با زمینه Si3N4 یا Sic تقویت شده با الیاف پیوسته Sic و کربن.

 کامپوزیت ماده ای است که از دو فاز ماتریس و تقویت کننده تشکیل شده باشد و از فاز دوم حداقل به اندازه ۵ درصد استفاده شده باشد. به ترکیب ماتریس با الیاف (یا ماده تقویت کننده) زیر ۵ درصد کامپوزیت گفته می شود. مهم‌ترین مزیت مواد کامپوزیتی آن است که با توجه به نیازها، می‌توان خواص آنها را کنترل کرد. به طور کلی مواد کامپوزیتی دارای، مقاومت مکانیکی بالا نسبت به وزن، مقاومت بالا در برابر خوردگی، خصوصیات خستگی عالی نسبت به فلزات، خواص عایق حرارتی خوب، به دلیل صلبیت بیشتر، تحت یک بارگذاری معین، خیز کمتری (بعضا ده‌ها برابر کمتر) نسبت به فلزات دارند، استحکام بالا، نسبت حجم به وزن کم، سبک بودن پاهی تا چندین برابر مستحکم تر از فولاد با وزنی با چندین برابر کمتر، هزینه کمتر و صرفه‌جویی اقتصادی هستند.

کتاب کامپوزیت های زمینه سرامیکی

سفارش پستی و تحویل درمحل

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/rateraterate
3
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتاب Ceramic Matrix Composites ویرایش دوم
14MB PDF
دانلود مقاله مکانیزم برش و شکست کامپوزیت زمینه سرامیکی به همراه ترجمه
docx

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران