پایگاه های اینترنتی مهندسی مواد

پایگاه های اینترنتی مهندسی مواد

سایت متالورژی

کتابچه سایت متالورژی پایگاه های اینترنتی مهندسی مواد , سایت متالورژی شامل ارائه ده ها سایت مفید مهندسی مواد  دنیا بهمراه توضیحات مختصر راجع به هر سایت ، این کتابچه که به همت آقایان محمد حسین یعقوبی و حسین کیا به تالیف رسیده ابزار کار مفیدی برای کاربران دنیای مجازی این رشته است.

جایگاه و نقش استفاده از رایانه در عرصه های کنونی زندگی بشر امروز و سرعت غیر قابل تصور انتقال اطلاعات که بدون استفاده از رایانه و شبکه جهانی دست یابی به آن غیر ممکن است موضوعی روشنتر از روز است که هیچ اهل فنی را مجال مجادله در آن نیست. در این میان نیاز روز افزون و بی حد دانشجویان، اساتید و دیگر اهالی علم و فن موجب شده است که ایشان هر چه بیشتر در این اقیانوس ژرف غرقه شوند.
بی شک در این میان موتورهای جستجو همچون کشتیهای اقیانوس پیمایی هستند که ناخداهای خبره توسط آنها جواهر گرانبهایی از علم و اطلاعات را از عمق این اقیانوس بیرون می کشند و از نعمتهای بی حد و حصر آن متنعم می گردند. با چنین اوصافی شناختن کشتی مناسب و روش هدایت آن در اقیانوس برای رسیدن به هدف حتی بیش از دسترسی صرف به کشتی و به آب انداختن آن حائز اهمیت است .چنین ایده ای بود که نگارندگان کتاب پیش رو را به قلمی کردن آن تشویق نمود .

عدم نهادینه شدن فرهنگ تکنولوژی اطلاعات، آشنا نبودن برخی اقشار با اینترنت و حتی کار با رایانه، استفاده بهینه از شبکه جهانی را برای ایشان غیر ممکن می کند حال اگر به چنین معضلاتی عدم آشنایی اکثریت غالب دانش پژوهان با زبانهای غیر فارسی خصوصا انگلیسی و نیز دایره محدود لغات مترادف و ندانستن نحوه استفاده از آنها در جستجو را نیز بیافزاییم، درک خواهیم کرد که چرا دانش پژوهان هنگام جستجو در شبکه جهانی و استفاده از موتورهای جستجو نه تنها به نتیجه مطلوب نمی رسند بلکه با گم شدن در هزارتوی تار عنکبوت جهانی حتی هدف از غوص در این اقیانوس را نیز فراموش کرده و مغموم وبی حاصل عطای جواهر گرانبهای آن را به لقای نابلدی خود می بخشد و دست از جستجو می کشند.
وجود کتب متعدد راهنمای سایتهای مختلف اینترنتی گواهی بر صدق نگاه نگارندگان در سطور مسطور می باشد. اما چیزی که در بسیاری از موارد موجب شگفتی می شود این است که در زمینه آشپزی، فالگیری و طالع بینی و حتی صحنه های دلخراش و سبعانه کشتار انسانها، تصادفات و… کتب متعددی سایتهای مختلفی را فهرست کرده اند اما در زمینه های علمی و فنی کتب راهنمای اینترنتی بسیار نایاب است و سایت متالورژی معرفی شده در آنها نیز پاسخگوی نیاز مخاطب خود نیست. متاسفانه در برخی از این کنب آدرس صفحات اینترنتی به جای آدرس یک سایت معرفی شده است که نشان از عدم آشنایی نویسندگان این کتب با معلومات پایه ای اینترنت دارد که هنوز صفحات اینترنتی را از سایت اینترنت تمیز نمیدهند .
سایتهای اینترنتی غالیه أدرس کوتاه دارند و همواره قابل دسترسی اند اما صفحات اینترنتی غالبا آدرس بلند بالایی دارند و در اکثر مواقع برای منظور خاصی به صورت موقت طراحی می شوند و پس از گذشت زمان خاصی دیگر وجود خارجی ندارند
نگارندگان کتاب سایت متالورژی پیش رو با علم به موارد مذکور و نیز لحاظ این نکته که مهندسی و علم مواد على رغم کاربرد وسیع و اهمیت فوق العاده و استراتژیک آن هنوز در ایران ناشناخته مانده است و دانشجویان و اهالی علم برای یافتن اطلاعات لازم متحمل زحمات بسیاری می شوند، کتاب حاضر را به رشته تحریر در آوردند. در تألیف این کتاب سعی بر آن بوده است که سایتهای اینترنتی تنها بر اساس فرایندها و شاخه های اصلی مهندسی مواد (همچون شکل دادن، جوشکاری و …) بلکه براساس نیاز دانشجویان به موضوعات دیگر همچون اقتصاد متالورژی، نرم افزارهای تخصصی مواد و نانوتکنولوژی و نیز سازمانها و مجامع داخلی و خارجی مرتبط با این رشته گردآوری و دسته بندی شوند.
اما نکاتی چند در ذهن باقی مانده است که یقینا سروران ارجمند را در بهره مندی از کتاب یاری خواهد نمود. نخست آنکه در چینش و ترتیب سایتهای هر فصل سعی شده است سایتهای بهتر و کاربردی تر در ابتدا آورده شوند. در این سایتها فیلمهای آموزشی، نرم افزارها و مقالات بسیاری قابل برداشت (download) به صورت رایگان هستند. اما رخنه در هزار توی هر سایت متالورژی و یافتن اطلاعات مورد نظر نیازمند داشتن صبر، دقت، حوصله و استفاده از تمامی ابزارهای موجود در سایت است. نگارندگان از امکانات سایتهای اینترنتی چیزی را مرقوم ننموده اند مگر آنکه آن را با چشمان خود دیده اند و گهگاه خود شخصا از آن امکانات استفاده کرده اند. لذا از مخاطبین ارجمند انتظار می رود تا حوصله را ضمیمه کنجکاوی خود کنند و بدون پیش داوری در باره مطالب هر سایت هیچ یک از قسمتهای آن را از دیده دیده ور خویش پنهان نگذارند تا آنچه را که مد نظر دارند فراچنگ آورند.
در هنگام توضیح هر سایت سعی شده است نقدی فنی در مورد طراحی سایت قلمی گردد که این جز نظر شخصی نگارندگان این س طور نیست. تلاش مؤلفین کتاب بر آن بوده است که نثری صمیمی و بی تکلف را به نگارش درآورند تا بتوانند با مخاطبین خود ارتباطی دوستانه و صمیمی برقرار نمایند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
4 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتابچه پایگاه های اینترنتی مهندسی مواد
۱٫۲MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • محمدرضا 1399 اسفند 29 جمعه

  متشکرم

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1400 فروردین 01 یکشنبه

   درود بر شما

   آیا برای شما مفید بود
 • عرفان 1398 آبان 02 پنجشنبه

  به نام خدا
  سلام عرض می کنم به تمام شما دوستان که در راه نشر و ترویج دانش قدم برداشته آید انشالله که در این راه پر فراز و نشیب در پناه خداوند متعال سربلند و موید باشید
  یاد و یار علی همراهتان
  یا علی مدد

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1398 آبان 02 پنجشنبه

   با عرض سلام
   تشکر از حسن توجه شما

   آیا برای شما مفید بود