پایان نامه : اصلاح ساختار آلیاژهای هایپریوتکتیک آلومینیم – سیلیسیم

اصلاح ساختار آلیاژ هایپریوتکتیک آلومینیم – سیلیسیم

آلیاژ هایپریوتکتیک

دانشگاه علم و صنعت ایران

پایان نامه کارشناسی ارشد

استاد راهنما : دکتر یوسف خرازی

استاد مشاور : دکتر جلال حجازی

در این پروژه تاثیر فسفر بر خواص مکانیکی و ساختار میکروسکوپی آلیاژ هایپریوتکتیک Al – Si با مقادیر ۱۵ و ۱۸ و ۲۱ درصد سیلیسیم در دو روش ریخته گری در قالب های ماسه ای و فلزی مورد بررسی قرار گرفته است ریز ساختار آلیاژ هایپریوتکتیک Al- Si  شامل ذرات سیلیسیم اولیه و فاز یوتکتیکی است که با افزودن عامل ریز کننده (فسفر) با تغییر شکل و اندازه ذرات سیلیسیم اولیه موجبات تغییر خواص مکانیکی را به همراه دارد. نتایج تحقیقات نشان می دهد که با افزودن ۷ . ۰۱ درصد فسفر به آلیاژهای هایپریو تکتیک Al- Si ذرات سیلیسیم اولیه کاملا ریز شده و بطور یکنواخت در ریز ساختار پخش میشوند. در همین حال افزایش مقادیر بیش از ۰۱. درصد فسفر، باعث افزایش مجدد اندازه ذرات سیلیسیم اولیه میشود.
دمای افزودن فسفر به مذاب نیز در ریزی ذرات سیلیسیم اولیه مؤثر بوده و با افزایش آن تا حد ۸۵۰°C، اندازه ذرات سیلیسیم اولیه را کاهش می دهد، ذرات سیلیسیم اولیه در قالب فلزی نسبت به قالب ماسه ای از اندازه های کوچکتری برخوردار می باشند. با افزایش درصد سیلیسیم در آلیاژهای هایپریوتکتیک Al – Si اندازه ذرات سیلیسیم اولیه نیز افزایش می یابد. اثر سدیم نیز مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شد که افزودن مقادیر بیش از ۱ درصد سدیم به آلیاژ هایپریوتکتیک Al-Si با حفظ اندازه ذرات سیلیسیم اولیه، باعث کروی شدن آنها شده است.
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود پایان نامه اصلاح ساختار آلیاژهای هایپریوتکتیک آلومینیم - سیلیسیم
۴٫۵۴Mb PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران