هندبوک دیرگداز ها (Charles Schacht)

هندبوک دیرگداز ها
Refractories Handbook
هندبوک دیرگداز

کتاب هندبوک دیرگداز ها، یکی از جدیدترین کتب جامع در زمینه دیرگدازها بوده و توسط مجموعه ای از متخصصین مجرب نگارش گردیده است که بیشتر ترکیبات دیرگداز را دربر می گیرد.

نسوزها یا دیرگداز ها موادی هستند که حرارت‌های بالا را به خوبی تحمل می کنند. در این مواد حرارت در واکنش‌های شیمیایی فراورده‌ای که در کوره در حال شکل گرفتن است شرکت نمی کند. این مواد در مقابل سایش و ضربه مقاوم بوده و حرارت باعث تغییرات فیزیکی و شیمیایی آن ها نمی شود.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به موجب استاندارد شماره ۲۶۳۱ موادی را نسوز می داند که بتوانند حرارت ۱۴۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل نمایند. مواد تشکیل دهنده نسوزها عبارتند از: دولومیت‌ها، رس‌ها، بوکسیت‌ها، کرومیت‌ها و دیاتومیت‌ها. عملکرد کوره های صنعتی متاثر از نوع نسوزها و دیرگدازهایی است که در آن ها به کار رفته اند.

فصل بندی کتاب هندبوک دیرگداز ها

سه فصل اول هندبوک دیرگداز ها مفاهیم پایه دیرگدازها را ارائه می دهند و دو راه شیمیایی و مکانیکی تخریب دیرگدازها را بیان می کنند. مفاهیم پایه دیرگداز در فصل اول ارائه شده است. شکست مکانیکی یا راه های مکانیکی تخریب دیرگدازها در فصل ۲ تشریح شده است. فصل ۳ نیز روی خوردگی شیمیایی دیرگدازها تمرکز کرده است.

فصل ۴ تا ۹ در مورد بررسی آجرهای دیرگداز است که در آن چندین نوع آجر دیرگداز مورد بحث قرار گرفته اند که شامل آجرهای آلومینوسیلیکاتی، منیزیایی، سیلیسی، دولومایی، کربنی و آجرهای اسپینلی هستند.

فصول ۱۰ تا ۱۲ به بررسی جرم های ریختنی اختصاص داده شده  که در هر فصل جنبه متفاوتی از آنها مورد بحث قرار گرفته است. هدف این سه فصل ارائه مسائل مهم در طراحی آستر دیرگداز با استفاده از جرم ریختنی است.

فصل ۱۳ به جنبه های ترمومکانیکی آسترهای دیرگداز اختصاص یافته است. این فصل شامل طبقه بندی انواع تنش ها، مفاهیم مربوط به استحکام دیرگداز، انتخاب بهترین دیرگداز بر اساس داده های تنش-کرنش فشاری استاتیک (ایستا)، مفاهیم مربوط به رفتار آسترهای استوانه ای شکل و مفاهیم مربوط به رفتار انبساطی دیرگداز است.

در فصل های ۱۴ و ۱۵ مثال هایی از آسترهای دیرگداز را که به ترتیب در صنایع پتروشیمی و فولاد به کار رفته اند بیان شده است.

فصل ۱۶به بررسی آزمون هایی می پردازد که در تعیین خواص مکانیکی و حرارتی مواد دیرگداز مورد استفاده قرار می گیرند.

در نهایت فصل ۱۷ مربوط به نصب دیرگدازها است. اگرچه انواع مختلفی از دیرگدازها از نظر شکل و ترکیب وجود دارند، این فصل قصد دارد دورنمایی از عوامل کلی را که بایستی در نصب یک آستر دیرگداز مورد ملاحظه قرار گیرند را ارائه دهد.

این کتاب در دو نسخه انگلیسی (اصلی) و فارسی (ترجمه شده) قابل تهیه است. نسخه انگلیسی را در ادامه مطلب می توانید بصورت رایگان دانلود نمایید اما نسخه چاپی فارسی را بصورت ثبت سفارش آنلاین از این +لینک انجام فرمایید که بصورت پستی به آدرس شما ارسال می گردد.

هندبوک دیرگداز

سفارش آنلاین کتاب

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.2
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود نسخه انگلیسی "هندبوک دیرگدازها"
۴۸٫۲۲MB PDF
دانلود سفارش نسخه چاپ شده فارسی کتاب "هندبوک دیرگدازها"
چاپی
دانلود هندبوک سرامیک ها، شیشه ها و الماس
5.79MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران