نانوتریبولوژی Nanotribology

نانوتریبولوژی Nanotribology

nanotribology

نانوتریبولوژی Nanotribology

شرح:

نانوتریبولوژی Nanotribology : برای دانستن اصول اولیه چسبندگی، اصطکاک، سایش و مراحل روغن‌کاری، ‌مطالعه سازوکار‌ها و دینامیک کنش‌های بین دو جامد با حرکت نسبی، در مقیاس اتمی و میکرو، بسیار مهم و ضروری است. در مطالعات تریبولوژیک در مقیاس‌های نانو و میکرو از میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) و میکروسکوپ نیروی اصطکاک (FFM)، استفاده روزافزون می‌شود. این روش‌ها در مطالعه زبری سطح، چسبندگی، اصطکاک، خراشیدگی، سایش، بررسی انتقال مواد، همچنین برای اهداف تولید و ماشین‌کاری در ابعاد نانو بسیار کارامدند.
مطالعات نانوتریبولوژیک، برای درک پدیده سطح مشترک در یک مقیاس کوچک، به منظور مطالعه کنش‌های بین صفحه‌ای در میکرو-نانوساختارها در سیستم‌های ذخیره مغناطیسی، سیستم‌های میکرو-نانوالکترومکانیک (MEMS، NEMS)، و‌ خصوصیات مواد و نانومکانیک بسیار ضروری است. برای مطالعه اصول اولیه چسبندگی، اصطکاک، سـایش و مراحل روغن‌کاری، باید سازوکارها و دینامیک کنش‌های بین دو جامد با حرکت نسبی، در مقیاس اتمی و میکرو، مورد بررسی قرار‌گیرند. اهمیت این موضوع باعث انجام پژوهش‌های فراوانی با دقت و کیفیت بالا پیرامون سطوح مـشـترک و پیدا‌کردن روش‌ها و ابزارهایی برای اصلاح و دستکاری ساختارها در مقیاس نانو شده ‌است. این پیشرفت‌ها منجر به ظهور زمینه‌ای جدید از نانوتریبولوژی شده‌است که به تحقیقات نظری و تجربی فرایندهای موجود در سطوح مشترک در مقیاس‌های اتمی، مولکولی و میکرو می‌پردازد
مطالعات نانوتریبولوژیکی و نانومکانیک به منظور اطلاع از پدیده سطح مشترک در یک مقیاس بسیار کوچک ضروری است. همچنین برای مطالعه پدیده سطح مشترک در ساختارهای میکرو و نانومقیاس موجود در سیستم‌های ذخیره مغناطیسی، از سیستم‌های میکرونانوالکترومکانیکی (MEMS، NEMS) و دیگر کاربردها، استفاده می‌شود. اصطکاک و سایش در اجزایی به ابعاد میکرو و نانو که در معرض بار کمی قرار گرفته‌اند، بستگی بسیار زیادی به کنش‌های سطحی‌ (لایه‌های کم‌اتمی) دارد. (این ساختارها را کلاً به وسیله لایه‌های نازک مولکولی، روغن‌کاری شده اند). بررسی‌های نانوتریبولوژیکی در فهم پدیده سطح مشترک در ساختارهای بزرگ نیز مفید است و باعث شده تا پلی میان علم و مهندسی ایجاد شود. مسئله مهم، یافتن اصول اولیه طبیعت پیوند و کنش فی مابین در مواد است که با توسعه روش‌های مدل‌سازی رایانه‌ای، موجب شده که مطالعات تئوریک پدیده پیچیده سطح مشترک، با دقت بالا در زمان و فضا صورت گیرد. آزمایش‌ها مشخص‌‌کردند که رابطه بین اصطکاک و سختی سطوح همواره ساده و آشکار نیست.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات : ۲۶

حجم ۱٫۰۶MB

لینک دانلود

نانوتریبولوژی Nanotribology

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
3
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران