مک سوزنی(ریز مک انقباضی)در چدن نشکن،ساز و کار و راه حل

مک سوزنی(ریز مک انقباضی)در چدن نشکن،ساز و کار و راه حل

shrinkage voids

شرح

مک سوزنی(ریز مک انقباضی)در چدن نشکن،ساز و کار و راه حل: با افزایش استفاده از قطعات ریختگی به علت صرفه اقتصادی،تقاضا برای افزایش کیفیت این قطعات،در حال افزایش است.بهبود خواص مکانیکی قطعات ریختگی بدون در نظر گرفتن عیوب وچگونگی ایجاد آن میسر نمیشود.دانشمندان در تلاشند با تجزیه وتحلیل شیمیایی قطعات ریختگی ،در برخورد با عیوبی مانند:مک سوزنی،نابجایی مرزدانه،جدایش بین دانه ای،آخال و… راه حل هایی بیابند که تا حد ممکن این عیوب را حذف ویا از تاثیر آنها بکاهند.در این نوشته سعی بر آن شده است که با روشی تحقیقاتی-صنعتی،روشی نوین وبهینه برای حذف مک سوزنی ارایه شود.این روش افزودن عنصر لانتان می باشد و به همین علت در این مقاله سعی شده که در مورد خواص لانتان و تاثیر آن بر عیوب چدن بحث شود.

توانایی لانتان در تاثیر گذاشتن بر چدن،نسبت به سایر عناصر کمیاب از مدتها پیش شناخته شده است ودرباره آن کتاب ها و مقالات زیادی نوشته شده که بعضی از آنها در فهرست مراجع آمده است.

درسال۱۹۵۶،از لانتان به علت تاثیرات متالورژیکی بر روی آهن(افزایش جوانه زایی)برای بهبود کیفیت محصول نهایی و در نتیجه بهبود کیفیت ماشین کاری استفاده می شود.البته در سال ۱۹۷۸ بود که ویژگی لانتان به عنوان حذف کننده مک سوزنی شناخته شد.

_استفاده از لانتان برای استحکام آلیاژ آهن،سیلیسیم،منیزیم یاتاقان در طول فرایند ریخته گری که مشکل زیر را دارد:میرایی سریع لانتان در هنگام بر خورد با آهن مذاب که حفظ حجم کافی و لازم از لانتان که بتواند بر آهن مذاب در محیط های صنعتی تاثیر گذار باشد کم می کند .

_تمایل میرایی دو عنصر لانتان و منیزیم در منحنی های نمودار ۱ نشان داده شده است ،مشاهده میشود که با افزایش حجم باقی مانده منیزیم،بر سرعت تشکیل مک سوزنی افزوده می شود.

برای حل این مشکل(میرایی)از لانتان در آخرین مراحل فرایند متالورژیکی ریخته گری استفاده می شود.

_همچنین اثر لانتان روی رفتار انجماد آهن وبهبود خواص آن قابل بررسی و آزمایش است.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۱۲

حجم :۲۵۱KB

لینک دانلود

 
 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران