مواد مغناطیس و سرامیک های مغناطیسی

مواد مغناطیس
جزوه مواد مغناطیس

مغناطیس واژه‌ای است که برای نشان دادن پاسخ میکروسکوپی ماده به میدان مغناطیسی به کار می‌رود و فاز مغناطیسی ماده را نسبت به این پاسخ دسته‌بندی می‌نماید. برای نمونه شناخته‌ شده‌ترین فاز مغناطیس فرومغناطیس است که در آن ماده میدان پایدار مغناطیسی را در خود ایجاد می‌کند. نیکل، کروم، آهن، گادولینیوم و آلیاژهایشان ازین دسته‌اند. البته همهٔ مواد پاسخی در برابر میدان مغناطیسی ار خود نشان می‌دهند.

برخی مواد مانند مواد پارامغناطیس جذب میدان می‌شوند و برخی دیگر مانند دیامغناطیس از میدان رانده می‌شوند. برخی مواد دیگر هم رفتارهای پیچیده‌ تری دارند. اثر میدان بر برخی مواد قابل چشم‌پوشی است که آن ها را نامغناطیس می‌نامند. آلومینیوم، مس، آب و گاز‌ها از این دسته‌اند.

اکثر آهنرباهای دائمی تجارتی، از فریت­ های سخت­ مغناطیس سرامیکی تشکیل شده ­اند که حاوی اکسیدهای مختلفی هستند. البته قیمت مواد اولیه فریت­ های سخت­ مغناطیس، در مقایسه با مواد مورد نیاز برای آهنرباهای فلزی نظیر آلیاژ AlNiCo و یا ترکیبات آلیاژهای کمیاب خاکی، کمتر است.

همچنین لازم به ذکر است که فریت­ های سخت­ مغناطیس سرامیکی، به لحاظ دارا بودن میدان­ های پسماندزدای (Hc) قوی ­تر در مقایسه با آهنرباهای فلزی نظیر AlNiCo می­ توانند در ابعاد کوچکتری بدون این که مواجه با خطر میدان­ های آهنربازدا باشند، تهیه شوند.

کاربرد مواد مغناطیسی دائم بر پایه عملکرد ویژه مغناطیسی­ شان بوده و در سیستم­ های فضانوردی، کامپیوتر، الکترونیک، پزشکی، صنعت خودروسازی، صنایع نظامی، وسایل انتقال اطلاعات و غیره مشاهده می­ شوند. در واقع فریت ­های سخت مغناطیس سرامیکی در بسیاری از موارد از اسباب­ بازی­ های ساده و قفل ­های کابینت گرفته تا موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.55
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود مواد مغناطیس
1.13MB PDF
دانلود سرامیک های مغناطیسی فریتی
1.56MB PDF
دانلود جزوه سرامیک های الکتریکی و مغناطیسی (دکتر بیت اللهی)
1.91MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران