مجموعه استانداردهای NACE نسخه ۲۰۱۵

استاندارد NACE

استاندارد NACE

مجموعه استاندارد NACE نسخه ۲۰۱۵

این انجمن در سال ۱۹۳۴ فعالیت خود را با حضور یازده تن از مهندسین خوردگی شاغل در صنعت خط لوله‌ی این کشور آغاز کرد. هدف اصلی این انجمن بالا بردن سطح ایمنی عمومی، حفاظت از محیط زیست و کاهش اثرات اقتصادی خوردگی به‌وسیله‌ی گسترش دانش علمی و مهندسی خوردگی بوده است. امروزه بعد از گذشت بیش از ۶۰ سال، این انجمن به‌عنوان یکی از مراجع علمی معتبر در زمینه‌ی خوردگی در سراسر جهان شناخته شده است و استانداردهای زیادی نیز در این زمینه منتشر کرده که در اکثر مناطق جهان مورد قبول عمومی هستند. استاندارد NACE یکی از پرکابردترین استانداردها در زمینه‌ی خوردگی در صنعت نفت و گاز کشور ما به شمار می‌رود.

سیستم نام‌گذاری استاندارد NACE

سیستم نام‌گذاری استانداردهای NACE ترکیبی از اعداد و حروف، به صورت زیر است:

XX XX XX-XX

دو کاراکتر اول، مشخص کننده‌ گروهی است که استاندارد مربوطه در آن قرار دارد. استاندارد NACE در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که در زیر به آن، اشاره شده است.

MR Material Requirement

TM Test Method

RP Recommended Practice

لازم به ذکر است که از سال ۲۰۰۷ به بعد، RP به SP تغییر نام داده‌است:

SP Standard Practice

استانداردهایی که با MR آغاز می‌شوند به شرایط ماده مورد استفاده در محیط خاص اشاره می‌نمایند. به‌عنوان مثال MR 0175 مربوط به نیازمندی‌ها و الزامات مربوط به فولادها در محیط حاوی سولفید هیدروژن در صنایع بالادستی است. استاندارد MR 0103 این الزامات را برای فولاد کربنی در محیط ترش درر صنایع پائین‌دستی بیان می‌کند. استانداردهای نام‌گذاری شده با TM روش‌های آزمایش (تست متد) را معرفی می‌کنند. به‌عنوان مثال روش انجام آزمایش‌های SSC یا SOHIC در استانداردهایی مطرح می‌شوند که با این نام آغاز می‌شوند.

کد SP مربوط به تجربیات موفق صنعتی در یک مورد خاص، مثلا حفاظت کاتدی لوله‌های مدفون در خاک یا جلوگیری از ترک‌دار شدن فولاد، در حین سرویس است.

چهار رقم بعدی نشان‌دهنده سال انتشار استاندارد هستند. مثلا شماره‌ی استاندارد SP0170 مشخص می‌کند که این استاندارد، اولین استاندارد SP چاپ شده در سال ۱۹۷۰ (۷۰ نشان دهنده‌ی این مطلب است)‌ است. استاندارد SP0472 نشان دهنده‌ی چهارمین استاندارد SP چاپ شده در سال ۱۹۷۲ است.. دو کاراکتر آخر نیز نشان دهنده‌ی سالی است که آخرین ویرایش، بر روی استاندارد انجام شده است. به عنوان مثال آخرین ویرایش بر روی استاندارد RP0170-97 در سال ۱۹۹۷ انجام شده است.

برای Nace بودن متریال، چک کردن میزان گوگرد،سختی،نیکل و مقدار کربن الزامی است.

با توجه به اینکه تفاوتهایی بین Code، استاندارد، توصیه های عملی، مقررارت، راهنماها ، Specification وجود دارد لازم است به طور مختصر تعاریف مربوط به هر یک ذکر گردد: کد )code( : گروهی از قوانین یا استانداردهای سیستماتیک برای طراحی ، مواد ، ساخت و تولید ، نصب و بازرسی است که طوری تنظیم می شود که با قوانین مدون کشور و یا شهر سازگار و مطابق باشد. کدها معمولا روشهای طراحی را ارائه می کنند که توسط متخصصین در علوم مهندسی پذیرفته شده است. زمانی که موردی در کد در معرض سئوال قرار می گیرد و پاسخ اداری خواسته می شود پاسخ از سوی کمیته فنی کد مربوطه داده شده و مشکل را رفع می کند. در این حالت باید این پاسخ از طرف کد ASME به صورت یک code case تایید شده باشد. code case ها مربوط به همان مشکل خاص هستند و بخشی از کد به حساب نمی آیند.

پسورد فایل فشرده :

www.iran-mavad.com

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.44
4 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود مجموعه کامل استاندارد های NACE نسخه 2015
223MB rar

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • ahmed.balaouta 1399 مرداد 21 سه شنبه

  how download?

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1399 مرداد 21 سه شنبه

   You Cant

   آیا برای شما مفید بود
 • Hussam 1398 اسفند 24 شنبه

  .I have a problem with the password. it doesn’t work

  آیا برای شما مفید بود
  • Shahram 1399 تیر 30 دوشنبه

   download link does not work!

   آیا برای شما مفید بود