فیلم فولاد سازی

فیلم فولاد سازی

فولاد سازی یک فرآیند است که در آن فولاد از سنگ آهن و یا از قراضه تولید می شود. در فولادسازی، ناخالصی ها مانند نیتروژن، سیلیسیم، فسفر، گوگرد و کربن اضافه (مهم ترین ناخالصی) از منبع آهنی  حذف شده و عناصر آلیاژی مانند، منگنز، نیکل، کرم، کربن و وانادیم برای تولید گرید های مختلف فولاد به آن افزوده می شوند. محدود نمودن گازهای نامحلول مانند نیتروژن و اکسیژن و ناخالصی های در دام افتاده ( که به آن آخال می گویند ) در فولاد نیز برای حصول اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی از مذاب فولاد اهمیت بالایی دارد.

فولاد سازی در هزاره اخیر وجود داشته است اما تا قرن ۱۹، برای تولید در مقیاس گسترده تجاری سازی نشده بود. در دهه ۱۸۵۰ تا ۱۸۶۰ میلادی، فرآیند بسمر و فرآیند زیمنس مارتین، فولادسازی را به تولید انبوده بدل کرد.

امروزه دو راه تجاری عمده برای ساخت فولاد وجود دارد که فولادسازی بر پایه اکسیژن نامیده می شوند.روش اول استفاده از کوره بلند است که در آن مواد شارژ سنگ آهن و کک هستند. روش دوم، استفاده از کوره قوس الکتریکی (EAF) بوده که در آن مواد شارژ شامل قراضه فولادی و گندله (DRI) هستند در فیلم فولاد سازی حاضر، روش EAF ارائه شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
1 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود فیلم فولادسازی
۷۴mb wmv

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • مرتضی 1395 اردیبهشت 13 دوشنبه

    با تشکر از سایت پر محتویتان.اینجانب از کارکنان فولاد خوزستان میباشم ودر رشته متالورژی در حال تحصبلم. موفق باشید.

    آیا برای شما مفید بود