فرایند جوشکاری با پرتو لیزر (LBW)

فرایند جوشکاری با پرتو لیزر (LBW)

Untitled-1

جوشکاری لیزری تعادلی بین گرمایش و سرمایش در یک حجم مشخص از یک یا دو ماده جامد است که منجر به تشکیل ماده مذاب و انجماد آن می‌شود. مشخصه جوشکاری لیزری ایجاد ناحیه مذاب مایع بوسیله جذب شدّ‌ت اشعه ‌است که این اجازه رشد و گسترش حوضچه مذاب به درون ناحیه فصل مشترک جامد را داده و در نتیجه یک اتصال پیوسته میان اجزایی که متصل خواهند شد ایجاد می‌شود.

اتصالات ناموفق زمانی که ناحیه مذاب خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد و یا اگر تبخیر ماده پیش از حد باشد، اتفاق می‌افتد. کیفیت جوش متناسب با تبخیر عناصر آلیاژی، گرادیان حرارتی اعمالی که منجر به ترک انجماد می‌شود تحلیل می‌شود. عدم تعادل در حجم و مقیاس ناحیه جوش منجر به ایجاد تخلخل می‌شود.

دستیابی به تعادل بین گرمای ورودی و خروجی به جذب ثابت تابش لیزر و توزیع یکنواخت گرما در قطعه کاری بستگی دارد. مسیر تابش لیزر به درون قطعه معمولاً بوسیله تجمع گازهای داغ در نقطه تمرکز لیزر مختل می‌شود. در شرایط خاص این گاز داغ به یک ابرپلاسما تبدیل می‌شود که شدیداً بر باریکه لیزر اثر گذاشته و آنرا جذب و پخش می‌کند.

اولین مراحل تحقیق در جوشکاری لیزری، مشخص کردن پارامترهای مؤثر بر تعادل بین گرمایش و سرمایش و منطقه جوش و مذاب و جامد و تکرارپذیری جوش لیزری و توسعه روشهای کنترل این پارامترها است. لیزر یک نام اختصاری به معنی تقویت نور با انتشار برانگیخته تابش است . فرآیند به برخورد یک اشعه نور تکرنگ همفاز جهت دار و شدید به قطعه کاری که ماده به وسیله تبخیر از آن خارج می شود بستگی دارد.

جوشکاری و برشکاری با استفاده از اشعه لیزر از روشهای نوین جوشکاری بوده که در دههای اخیر مورد توجه صنعت قرار گرفته و امروزه به خاطر کیفیت ، سرعت و قابلیت کنترل آن به طور وسیعی در صنعت از آن استفاده می شود. به وسیله متمرکز کردن اشعه لیزر روی فلز یک حوضچه مذاب تشکیل شده و عملیات جوشکاری انجام می شود .

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.8
4 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود فرایند جوشکاری با پرتو لیزر (LBW)
1.21MB PDF
دانلود مقاله جوشکاری پرتو لیزر CO2 برای ورقه‌های فولادی گالوانیزه شده به همراه ترجمه
4.71MB docx

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • عادل 1395 خرداد 23 یکشنبه

  باسلام و احترام؛

  به خاطر تذکر موضوع پیش پا افتاده معذور هستم!!!
  اما در سال 2016 فکر میکنم، کذاشتن بخشی از یک کتاب بدون ذکر مشخصات کتاب، کار جالبی نیست!!! خواهشا رسیدگی بفرمائید.

  باتشکر از مسئولین امور اجرائی سایت ایران مواد

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1395 خرداد 23 یکشنبه

   درود بر شما

   کلام شما متین اما باید بعرض برسانیم که این قسمت از کتاب توسط یکی از بازدیدکنندگان ارسال شده است لذا هیچگونه اطلاعی از جزئیات و مشخصات این کتاب نداشته ایم که درج کنیم. جهت یافتن مشخصات این کتاب نیز مجدداً اقدام شد ولی متاسفانه به نتیجه نرسید .

   آیا برای شما مفید بود
 • محمد 1394 خرداد 31 یکشنبه

  word شو ندارید

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1394 خرداد 31 یکشنبه

   خیر متاسفانه .

   آیا برای شما مفید بود