سوپر پلاستیک

سوپر پلاستیک

سوپر پلاستیک

مواد سوپر پلاستیک جامدات پلی کریستالی هستند که قابلیت تغییر فرم پلاستیکی بسیار زیادی بدون شکست یا گلویی شدن را دارند. عموماً افزایش طول بالایی دارند که بیشترین مقدار آن در برنز-آلومینیوم با ۵۵۰۰ درصد افزایش طول گزارش شده است. به طور کلی شرایطی که برای یک آلیاژ سوپر پلاستیک لازم است، عبارتست از:

  • ساختار دوفازی  با فازهای انعطاف پذیر
  • اندازه دانه های ریز
  • دمای عملیات حدود ۰/۵ Tm
  • حساسیت به سرعت کرنش بالا

تعدادی از مواد به خصوص آلیاژهای یوتکتیک یا یوتکتوئیدی دو فازی از خود ازدیاد طول زیادی حدود ۱۰۰۰ درصد بدون شکست حتی گلویی شدن نشان داده اند و چنین رفتاری به سوپرپلاستیسیته موسوم گشته است. مواد سوپر پلاستیک عمدتاً جامدات پلی کریستال هستند. در تغییر شکل با تنش تک محوری، به طور عادی ازدیاد طولی بالغ بر ۳۰۰ درصد در مواد سوپرپلاستیک مشاهده می شود، گرچه این مقدار در بعضی مواد مثل آلیاژ یوتکتیک Pb-Sn به ۴۸۵۰ درصد و یا حتی بیشتر هم می رسد.

شرایط ایجاد سوپر پلاستیسیته

به طور کلی دو نوع رفتار سوپر پلاستیک وجود دارد:

  • سوپر پلاستیسیته ریزساختاری یا تحت شرایط ساختاری ویژه: بدین معنی است که فلز سوپر پلاستیک باید از اندازه دانه خیلی ریز ( معمولاً کمتر از ۱۰ میکرومتر) و ساختار دو فازی برخوردار باشد. اصولاً‌ ثابت باقی ماندن اندازه دانه در طول کشش و تغییر شکل اهمیت ویژه ای دارد.
  • سوپر پلاستیسته محیطی یا تحت شرایط ویژّه اعمال بار: موادی که رفتار سوپر پلاستیسیته تحت شرایط محیطی ویژه دارند موادی هستند که در آنها مرز دانه حین بار حرکت می کند. این حرکت بستگی به محیط دارد،‌ مثلاً در دماهای بالا ( حدوداً بالاتر از ۰/۵ Tm) نقوذ سریعتر اتفاق می افتد.

در این پست مقاله ی مواد سوپر پلاستیسیته برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است که درباره مکانیزم های سوپر پلاستیسیته و کاربردهای آن بحث می کند.

لینک کوتاه مطلب

متالورژي عماد سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ 667 بازدید
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید