ساخت و بررسی خصوصیات فیلترهای سرامیکی متخلخل

ساخت و بررسی خصوصیات فیلترهای سرامیکی متخلخل

 

payan name.jpg

شرح:

دانشگاه شیراز

پایان نامه کارشناسی ارشد

استاد راهنما :  دکتر کمال جانقربان

نگارش :فربد ستایش

چکیده :

ساخت و بررسی خصوصیات فیلترهای سرامیکی متخلخل:یکی از موثرترین روشهای حذف آخال در ریخته گری فلزات استفاده از فیلترهای متخلخل سرامیکی می باشد این روش تغییر زیادی در فرایند ریخته گری بوجود نمی آورد و هزینه و تجهیزات زیادی در بر نمی گیرد.

در این تحقیق ابتدا فوم پلی اورتان با حفره های متفاوت در ابعاد و اندازه، ساخته شد. با توجه به بسته بودن سلولهای فوم از روش های انفجاری و شیمیایی برای حذف پرده ها استفاده گردید. سپس فیلترهایی از جنس آلومینا، آلومینا-زیرکونیا و سیلیکو کارباید جهت استفاده در ریخته گری آلیازهای غیرآهنی(آلومینیوم) و آهنی ساخته شد.

افت فشار فیلتر با استفاده از مدل فیزیکی برای سه نوع فیلتر با ppl(15،۲۰،۳۰) اندازه گیری گردید ونتایج حاصله بیانگر جزئی بودن مقدار افت فشار ناشی از وجود فیلتر در مسیر مذاب بود.

افت دمای مذاب برای فیلتر آلومینا – زیرکونیا با استفاده از کامپیوتر اندازه گیری شد. در فیلتر به ارتفاع ۲/۸mm، قطر۶cm و اندازه حفره ۱۰ppl،افت دما در حدود ۳۷ درجه سانتیگراد و در فیلتر به ارتفاع ۱/۶cm، قطر۶cm و اندازه حفره ۱۵ppl، افت دما در حدود ۲۸ درجه سانتیگراد بدست آمد. که ای افت دمای جزئی را میتوان با پیش گرم کردن فیلتر به حداقل رساند.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۱۶۷

حجم :۳٫۸۰MB

 

لینک دانلود

 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران